Bizi takip edin
Bizi takip edin
Medya

'Dışarıdaki Gazeteciler'den Cumhuriyet davası için çağrı23.12.2017 20:52:30
Tutuklu meslektaşlarıyla dayanışmak için yürüyüş yapan Dışarıdaki Gazeteciler, Pazartesi görülecek olan Cumhuriyet davasına katılım çağrısında bulundu.


Dışarıdaki Gazeteciler, tutuklu bulunan Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileriyle ve diğer tutuklu meslektaşlarıyla dayanışmak amacıyla Kadıköy Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’ndan Altıyol Meydanı’na yürüdü. Tutuklu gazetecilerin fotoğraflarının taşındığı eyleme, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın yanı sıra çok sayıda avukat, gazeteci katıldı.

 

Altıyol Meydanı’nda yapılan açıklamayı Gazeteci Güventürk Görgülü yaptı. Cezaevlerinde 100’ün üzerinde bulunan gazetecinin en ağır şekilde bedel ödediğini belirten Görgülü, Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının 418 gündür büyük bir saldırıyla karşı karşıya olduğunu belirtti. Yargılamayı yapanların topa tuttukları cemaate ve onun liderine övgüler dizerken Ahmet Şık’ın o yapılanmanın ne olduğunu apaçık yazdığını ifade eden Görgülü, “Bu nedenle kumpasa uğramış ve bugün olduğu gibi yine bedel ödemişti” dedi. İktidara “Sizin bin bir kelime oyunuyla milletin hafızasından silmek istediğiniz o günleri tarihten de silmek istiyor olabilirsiniz; ama size kötü bir haberimiz var biz hep hatırlayacak ve hatırlatacağız” diye seslenen Görgülü, “Bu ülkenin aydınlık vicdanları; Ali Elverdileri, Mehmet Ekicileri, Ömer Dikenleri unutmadığı gibi bugünleri de asla unutmayacaktır” diye konuştu.İLGİLİ HABERLER