Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

İstanbul'da taksilerden şikayet bitmiyor25.12.2017 10:26:09
İstanbul’daki taksiler günde 800 bin sefer yapıp 1.5 milyon kişiyi taşıyor ancak şikâyetler bitmiyor. Sosyal medyada her gün onlarca şikayet paylaşılıyor...

Habertürk'te yer alan habere göre, plaka sahibini ikna eden, aylık plaka kiralayan kim olursa, direksiyonun başına geçebiliyor. Sabıkası, ehliyeti, ceza puanı var mı yok mu; bakan yok. Alkol ya da uyuşturucuyla direksiyon başına geçen bile oluyor.

"300 TAKSİCİ TÜM DÜZENİ BOZUYOR"

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası’na göre, belirli bölgelerde çalışan 300 taksici tüm düzeni bozuyor. Bu yerleri Oda Başkanı Yahya Uğur, “Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanı ve Kurtköy’deki Sabiha Gökçen Havalimanı, Şişli’de Cevahir AVM’nin önü, Taksim’de The Marmara Oteli’nin önü, Sultanahmet, Yenikapı İDO İskelesi, Eminönü Mısır Çarşısı civarı, Beyazıt bölgesi ve Anadolu yakasında Uzunçayır bölgesi” diye sıralıyor. Uğur, en çok sorun yaşadıkları yerlerin buralar olduğunu söylüyor.

Anadolu yakasında Uzunçayır Taksi Durağı dillerden düşmüyor. Metrobüsün yanında olduğu için sürekli bir yolcu akışı var. Dışarıda bekleyen taksilere göre, duraktan müşteri almak imkânsız. Yabancı taksicilerle ciddi sorunlar yaşanıyormuş. Bu iddiaları sorduğumuz 10 yıllık taksici Özkan Çetinkaya ise durumun abartıldığını düşünüyor. Efendi gibi gelen herkesin bu duraktan müşteri alabileceğini anlatan Çetinkaya, “Kimse anasını bacısını sokakta bulmadı. Buraya gelen taksici efendi olursa sorun yok. Ama müşteri seçtiği için uyarılırsa ve küfrederse dayağını yer ve gider” diyerek kimseyle sorunlarının olmadığını ifade ediyor.

Sorunlu bölgelerden bir diğeri de Taksim... Esnaf, otellerle taksiciler arasında bir anlaşma olduğunu belirtiyor. Oteller, bazı taksicilere iş veriyor ve karşılık olarak da yola göre para alıyor. Durum böyle olunca anlaşmadan habersiz taksiciler ne o bölgeden iş alabiliyor ne de müşteri bekleyebiliyor. Taksim’den Atatürk Havalimanı 100 TL tutuyorsa, bunun 70 TL’si taksiciye, 30 TL’si ise müşteriyi ayarlayana veriliyor.

"TAKSİMETREYİ AÇIK BIRAKIYORLAR"

Durak sorununun dışında müşteriyi mağdur eden, taksimetre ayarını değiştiren taksiciler de var. Piyasada çalışan bazı taksicilerin dolandırıcılık yaptığını belirten Atatürk Havalimanı’nda görevli 40 yıllık taksici Kemalettin Kurtuluş, şunları kaydediyor: “Taksicilerin çoğu helal kazanmıyor. Taksimetreyi açık bırakıyorlar. Özellikle yabancı turist bunu anlamaz. 4 TL’den başlaması gerekirken 15-20 TL’den başlıyor. Turistlerden TL olan ücreti dolar olarak, Euro olarak alıyorlar.”

BOŞTA KALAN TAKSİCİ OLUYOR

Bir de bu işi haftanın belli günleri yapanlar var. Kimisi ek iş olarak yapıyor, kimisi de iş bulana kadar parasız kalmamak için. Onlardan biri de Erbil Sel. 2 çocuk babası Sel, yabancı bir şirkette müdür olarak çalışırken işsiz kalmış. İş bulamayınca bir arkadaşının taksisinde haftanın belirli günleri işe çıkmaya başlamış. Yabancı dili olduğu için turistlerle iletişim kurabildiğini dile getiren Sel, “Bu işe başladığımdan beri çok taksici tanıdım. İyisi de var, kötüsü de. Her işte olur ama taksicilikte inanılmaz üçkâğıtçı var. Kafalarına göre bir bölgeyi alıyorlar ve başka taksici sokmuyorlar. İstediği müşteriyi alıp istemediğini almıyorlar. Özellikle turistleri dolandırıyorlar. Verilen parayı değiştiriyorlar ve sonra inkâr edip kavga çıkarıyorlar. Müşteri ne kadar diretirse diretsin ispat edemiyor” diyerek yanımızdan ayrılıyor.

TURİST DEĞİLSENİZ ALMIYORLAR

Turistik bölgelerde çalışan taksiciler, birini beklediğini söyleyerek yerli müşteri almıyor. Özellikle Sultanahmet bölgesinde bu sorun yaşanıyor. Kısa mesafe ücretinin artmasının ardından bu durumun biraz olsun değiştiği söyleniyor. Sosyal medya hesapları üzerinden yapılan şikâyetlerde dikkat çeken bir yer de Bahçelievler. Şikâyetler, yolcu ve mesafe seçen taksiciler üzerine yoğunlaşmış. Özellikle akşam saatlerinde taksicilere güzergah beğendirmek neredeyse imkânsız.

"PLAKA SAHİPLERİ SORUMLULUĞUNU BİLMELİ"

Plaka sahibi olmaksa hem yüksek kazanç sağlıyor hem de farklı sorumlulukları var. Özellikle şoför seçerken dikkatli olmaları gerekiyor. Sabıka kaydı, sağlık raporu gibi gerekli evrakları incelemek onların elinde. Yani araçlarını emanet ettikleri şoförlerin kim olduğunu bilmek zorundalar. Buna dikkat eden de var, sadece akşam alacağı hasılata bakan da. Bir plaka günlük ortalama 400- 500 TL kazandırıyor. 2 vardiyayla şoför çalıştırdıklarını söyleyen plaka sahibi Mehmet Ayvaz, “Ben şoför seçerken çok dikkatli davranıyorum. Sağlık raporundan sabıka kâğıdına kadar isterim. Aksi halde başımın ağrıması işten bile değil” diyor.

"UYUŞTURUCU KULLANAN VAR"

18 yıldır taksicilik yapan Murtaza Doğan, çalışırken uyuşturucu alan taksiciler olduğunu anlatıyor. Doğan, arkadaşları arasında WhatsApp grubundan videolar paylaştıklarını ve birbirlerini bu kişilere karşı uyardıklarını söylüyor. Meslektaşlarından gelen görüntüleri gösteren Uğur, insanı dehşete düşüren görüntülerin ardından, “Bu insanlar bir de insan taşıyor. Denetlemede eksiklik var. Önüne gelen taksici olursa durum da böyle olur” diye konuşuyor.

10 MİLYON KİŞİ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR

2016 yılı itibarıyle 14.8 milyon nüfusa sahip İstanbul’da, karayolu ile toplu taşıma yüzde 78’lik bir oran oluşturuyor. Bu oranla, her gün ortalama 10 milyonun üzerinde kişi kara toplu taşıma araçlarını kullanıyor.

- İETT otobüsü ve metrobüs: 1.554.927

- Özel halk otobüsü: 1.392.824

- Otobüs A.Ş.: 838.040

- Minibüs: 2.073.600

- Taksi ve taksi dolmuş: 1.675.824

- Servis: 2.560.270

İSTANBUL’DAKİ SORUNLU YERLER

- Yeşilköy’de Atatürk Havalimanı

- Kurtköy’de Sabiha Gökçen Havalimanı

- Şişli’de Cevahir AVM’nin önü

- Taksim’de The Marmara Oteli’nin önü

- Sultanahmet

- Yenikapı İDO İskelesi

- Eminönü Mısır Çarşısı civarı

- Beyazıt bölgesi

- Anadolu yakasında UzunçayırİLGİLİ HABERLER