Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Eskişehir'de birlerce kişi barikatı aştı, miting yaptı4.3.2018 11:59:54
Eskişehir’in Alpu Ovası’na kurulması planlanan ve ihale aşamasında olan termik santrala karşı polis barikatları aşılarak miting yapıldı.

Havası en temiz 6 kent arasında yer alan, dünya Lületaşı rezervlerinin yüzde 80’ini topraklarında bulunduran ve kilometrelerce verimli tarım arazilerine sahip Eskişehir’in Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santrala karşı binlerce yurttaş bir araya geldi.

24 Şubat Cumartesi günü Seylap Caddesi’nde toplanarak Sıhhiye Kavşağı’ndaki miting alanına yürümek ve burada “Alpu Ovası’na kurulması planlanan kömürlü termik santralı istemiyoruz” demek isteyen yurttaşlara izin çıkmamıştı. Bunun üzerine girişimlerde bulunan CHP, sonuç gelmeyince Eskişehir’e “çıkarma” yaptı. Dün Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca’nın yanı sıra çok sayıda milletvekili ve Parti Meclisi üyesiyle birlikte Eskişehir’e gelen CHP heyeti, burada siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri ve Alpu Ovası’nda yaşayan köylülerle ile bir araya geldi.

Barikat engel olamadı
Miting için örgüt ve parti temsilcilerinin yanı sıra belediye başkanları ve binlerce Eskişehirli toplanma alanı olan İstasyon Meydanı’nda hazır bulundu. Burada termik santrala karşı tepkisini ortaya koyan kitle, Doktorlar Caddesi’nden yürüyerek miting alanı olan Espark’a gitmek istedi. Mitinge izin vermeyeceğini belirten çevik kuvvet ekibinin engelleme girişiminin ardından kol kola girerek “zincir” oluşturan kitle, çok geçmeden polis kalkanlarını aştı ve Espark’a ulaştı.

“Parti meselesi değil, ben AKP’liyim”
Burada binlerce yurttaş adına Alpu Ovası’nda yer alan Gündüzler Köyü sakinlerinden Fehime Babadağ konuştu. Babadağ, termik santralın inşa edilmesi durumunda tarım ve hayvancılık yapamayacaklarını, köylerini terk etmek zorunda kalacaklarını ve aksi takdirde sağlıklarını yitireceklerini söyledi. Kendilerini ayakta tutan şeyin verimli toprakları olduğunu dile getiren Babadağ, “Topraklarımıza kurulacak santrala karşı durmak bir partiye karşı durmak değildir. Yok olmamıza karşı durmaktır. Ben AKP’liyim. Ama karşıyım. Santral yapılan diğer kentler büyük zararlar gördü. Aynı zararları bizim de görmememiz gerekiyor. Bize, çocuklarımıza, torunlarımıza yazık değil mi? Asla ama asla santrala izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“Eskişehir’in sesini duyurmak için”
Fehime Babadağ’ın ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca ise doğa talanına ve katliamına yol açacak santral inşası kararını eleştirdi. Karaca, “Tarımı yok etmek isteyen doğa terörünün karşısındayız. Buraya Eskişehir’in sesini herkese duyurmaya geldik. Asla yalnız değilsiniz” dedi.

Fikirlerini ne değiştirdi?
Alpu Ovası’nın hükümet tarafından daha önce, “Tarımsal SİT Alanı” olarak ilan edildiğini ancak buna karşı aynı toprakların bir anda termik santrala uygun hale getirilmeye çalışıldığını ifade eden Karaca, “Ne oldu da bu topraklar bir anda SİT Alanı olmaktan çıkarıldı? Fikirlerini ne değiştirdi? Gelişmiş ülkeler termik santrallerini zararlarından dolayı kapatıyor. Peki AKP neden istiyor bunu? Çünkü halk perişan edilmek isteniyor. Gelecekleri yok edilmek isteniyor. Ancak bizler buradaysak, santralin kurulmasına da izin vermeyeceğiz” dedi.İLGİLİ HABERLER