Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

İmam Hatipliler Kılıçdaroğlu'nu ziyaret etti: Çok şaşırdık19.4.2018 19:53:38
Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Muhammet Samet Akkaya ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaret etti.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, Genç İmam Hatipliler Derneği Genel Başkanı Akkaya ve dernek yöneticileri, Kılıçdaroğlu'yla TBMM'deki ofisinde yaklaşık 45 dakika görüştüler.

İmam Hatipliler, CHP liderine Atatürk'ün 1923'te Balıkesir Zağnos Paşa Camisi minberinde yaptığı ve 'Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir' ifadesini kullandığı konuşmayı hediye ettiler.

Kılıçdaroğlu da Genç İmam Hatipliler Dernek yöneticilerine Atatürk'ün Nutuk'unu hediye etti.

CHP'den kendilerine davet geldiğini söyleyen Akkaya, ziyaretle ilgili şu bilgileri verdi:

"Sonuçta bizim dinimizde, inançlarımıza göre birisi sizi davet ettiği zaman davete icabet etmek sünnettir. Biz de davete icabet edilmesi gerektiğini düşünerek icabet ettik. Orada bulunmamızın ve bütün siyasi partileri ziyaret etmemizin tek sebebi, birlik ve beraberlik mesajı verebilmekti. Sonuçta bu ülkede tek bir parti yok, onlarca siyasi parti var ve CHP de Türkiye'nin bir siyasi partisi. Biz de bu mesajı vermek üzere AK Parti, MHP ve CHP ile görüştük. Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştük. Kendisi gayet sıcak bir tavırla karşıladı bizleri, Meclis'teki makamında misafir etti. 45 dakikalık bir görüşmemiz oldu ve görüşmenin ardından ayrıldık."

'BİZ KİMSENİN ARKA BAHÇESİ DEĞİLİZ'

"Her şeyden önemlisi imam hatiplerin bir siyasi partiye bağlı olmaması gerekiyor" diyen Akkaya, şöyle konuştu:

"Şöyle ki, imam hatiplerin bütün partilere seslenmesi, bütün partilere hitap etmesi gerekiyor. Sonuçta imam hatiplerde din adamları yetişiyor. Bu din adamları tek bir partiye göre cevaz verirse olmaz. Tek bir siyasi partiye hitap ederse olmaz. Türkiye'de birden çok parti mevcut. Genç İmam Hatipliler Derneği tüm siyasi partilere eşit mesafede yaklaşmaya çalışan bir dernek. Bu yüzden birlik ve beraberlik mesajlarını her defasında vurguluyor. Kesinlikle bir siyasi partiye bağlı değil. Biz her zaman şunu savunuyoruz. Biz hiç kimsenin arka, ön veya yan bahçesi değil aksine ana bahçesi olup herkesi verdiğimiz meyvelerden faydalandırmak için varız."

'BÖYLE SICAK BİR KARŞILAMA BEKLEMİYORDUK'

Kılıçdaroğlu'nun sıcak karşılaması karşısında şaşırdıklarını söyleyen Akkaya, "Çünkü böyle bir sıcak karşılama beklemiyorduk. Kendisine Atatürk'ün 1923 yılında Zağnos Paşa Camisi'nde okuduğu hutbeyi hediye ettik. O da bize Atatürk'ün Nutuk kitabını hediye etti. Kendisi sohbet esansında Çorum'da, manevi kızım dediği ve bütün eğitim masraflarını üstlendiği birisinden bahsetti. İmam Hatip'te okuduğunu söyledi. Tabii biz de buna çok şaşırdık" diye konuştu.İLGİLİ HABERLER