Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

CHP o ilden 41 yıl sonra ilk kez vekil çıkarttı25.6.2018 01:23:09
Elazığ'dan 41 yıldır milletvekili çıkaramayan CHP'de bu seçimlerde Gürsel Erol Elazığ'dan milletvekili olarak seçildi.

CHP’den daha önce Tunceli Milletvekilliği yapan ancak 24 Haziran’daki genel seçimlerde Elazığ’dan CHP’nin birinci sıra adayı olan Gürsel Erol, bu ilde bir ilke imza attı.

CHP böylece, Elazığ’da 41 yıl sonra milletvekili çıkardı. 1977 seçimlerinden sonra ilk kez bir milletvekili CHP adına Elazığ’ı Meclis’te temsil edecek. 

CHP, 11 ilde yıllar sonra vekil çıkardı

 

Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde resmi olmayan seçimsonuçlarına göre, Saadet Partisi kendi listelerinden parlamentoya milletvekili gönderemedi. 

Saadet Partisi, 2015 Genel Seçimleri'nde 326 bin 50 oy aldı ve yüzde 10 seçim barajını aşamadı. Bu seçimde ise yüzde 1.36 oy oranıyla 668 bin 894 kişinin oyunu alan Saadet Partisi, Millet İttifakı'nın en az oy alan partisi oldu. 

Saadet Partisi'nin oylarının birçok ilde CHP'ye yaradığı görüldü. CHP, uzun zamandır milletvekili çıkaramadığı Adıyaman, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat'ta, Saadet Partisi ve İYİ Parti'nin oylarıyla ittifak sayesinde birer milletvekili çıkardı. 

SAADET PARTİSİ KONTENJANINDAN ÜÇ MİLLETVEKİLİ MECLİS'E GİRDİ
Seçimde CHP listelerinden aday gösterilen Saadet Partili üç isim de kesin olmayan sonuçlara göre milletvekili oldu. Buna göre, milletvekili adayları Hüseyin Emre Bağce ve Cihangir İslam ile Abdulkadir Karaduman, Saadet Partisi kontenjanından TBMM'ye girdi. 

İLGİLİ HABERLER