Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Bakanlığa göre işkence iddiaları kamuoyunu ilgilendirmez19.09.2018 09:19:31
CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, cezaevlerinde işkence yapıldığı yönündeki iddiaları sorduğu Adalet Bakanlığı'ndan "Kurum içi uygulamalara ilişkin bilgi ve belgeler kamuoyunu ilgilendirmez” yanıtını aldığını ileri sürdü.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre Ali Haydar Hayverdi, 29 Ağustos 2018'de bilgi edinme yasası kapsamında Adalet Bakanlığı'na "Son 10 yılda cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere işkence ve kötü muamele yaptığı gerekçesi ile hakkında soruşturma açılan personel var mıdır?" diye sordu. İddiaya göre bakanlık, verdiği yanıtta "Kurum içi uygulamalara ilişkin bilgi ve belgeler kamuoyunu ilgilendirmez" ifadesini kullandı.

Hakverdi, bakanlığın verdiğini söylediği yanıta ilişkin şunları kaydetti:

"Tutuklu ve hükümlüler ile ailelerinin cezaevinde işkence ve kötü muamele yapıldığı gerekçesi ile bakanlığa ve cezaevleri idarelerine verdiği şikâyet dilekçeleri sürekli artıyor. İlgili idari ve adli mercilerin bu şikayetleri dikkate alarak personel hakkında herhangi bir soruşturma başlatıp başlatmadığını öğrenmek için adalet Bakanlığı'na verdiğim bilgi edinmeye verilen "kamuoyunu ilgilendirmez" yanıtı maalesef işkencecileri korur niteliktedir. İşkence ve kötü muamele insanlık onuruna karşı işlenmiş bir suç olarak dünyanın her yerinden demokrasi ve insan hakları savunucularının takip ettiği bir konudur. Adalet bakanlığı işkence ve kötü muamele yapan personeli gizlemek ve korumak yerine gerekli soruşturmaları açarak bu durumu en şeffaf şekliyle kamuoyuyla paylaşmalıdır."

Bakanlık ayrıca, Eylül 2018 itibari ile 212 bin 716 kapasiteli 388 Ceza İnfaz Kurumu olduğunu belirtse de Hakverdi'nin cezaevlerinde bulunan mevcut tutuklu ve hükümlü sayısına yönelik sorusunu yanıtsız bıraktı.İLGİLİ HABERLER