Bizi takip edin
Bizi takip edin
Güncel

Kaftancıoğlu'na adliye önünde destek...28.6.2019 11:21:01
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu, 6 yıl önce sosyal medya hesabından yaptığı bazı paylaşımlar nedeniyle bugün hakim karşısına çıktı.

CHP İl Başkanı Kaftancıoğlu, “Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek ve terör örgütü propagandası yapmak, cumhurbaşkanına hakaret” iddiaları ile İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 17 yıla kadar hapis istemiyle yargılanıyor.

Bugünkü yargılama öncesinde Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi önüne gelen CHP’liler Kaftancıoğlu’na destek oldular. “Hak, hukuk, adalet” sloganları atan CHP’lilerin yanı sıra, CHP’li milletvekilleri, Sivil Toplum Örgütleri, sanatçı Fazıl Say da Kaftancıoğlu’na destek için adliye önüne geldi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ve CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu duruşma öncesinde açıklamalarda bulundu. Kalabalık nedeniyle Kaftancıoğlu’nun duruşmasının yapılacağı salona birçok isim giremedi. Eşber Yağmurdereli’nin de bulunduğu birçok avukat salon dışında kaldı.

CHP’li Kaftancıoğlu’nun savunmasını avukat Fikret İlkiz yaptı. Mahkeme Başkanı ile avukatlar arasında kısa süren gerginlikler yaşandı. Müşteki avukatı, Kaftancıoğlu’nun attığı tweetlerle ilgili fikrinin değişmediğini söyledi. Bunun üzerine savunma avukatı, "Müşteki makamı iddia makamının yerine geçmiştir, katılma talebi konusunda neden bizim görüşümüzü almadınız? Usül olarak hatadır, kanun nezdinde yok hükmündedir" ifadelerini kullandı.

Mahkeme duruşmayı 18 Temmuz saat 10.00'a erteledi ve savunma için ek süre verdi. Alkışlarla duruşma salonundan çıkan Kaftancıoğlu, kendisine “geçmiş olsun” diyenlere, "Hukuk sistemine geçmiş olsun" diye yanıt verdi.

Duruşmadan sonra açıklama yapan Canan Kaftancıoğlu şöyle dedi:

"Bu sıcağın altında destek için gelenlere teşekkür ediyorum. Herkesin yapacağı daha önemli işleri varken bu davada biz bir araya gelmek zorunda kaldık. İddianamelerdeki suçlamaları asla ve asla kabul etmiyorum. 31 Mart başarısından hemen sonra suçlanıyorum. Yıllar sonra dava konusu olmasının tek bir sebebi var; biz mevsimi başlıyor. Toplumsal olaylara ilişkin tepki vermemden daha dolay bir şey olamaz. İstanbul'dan yanan umut ışığı birilerini rahatsız etti. Soruşturma dosyası İl Başkanı olmamdan hemen sonra hazırlandı, iddianame 31 Mart'tan sonra hazırlandı. 23 Haziran seçimlerinin hemen ardından hâkim karşısına çıktım. Tüm hukuki haklarımı sonuna kadar savunacağım. Ek süre talep ettik. Her ne kadar zorlansak da... Yine yargı hızlı çalışarak 18 Temmuz'a gün verdi. Ben bu yüzden bu mevsime biz mevsimi diyorum."

CHP Genel Başkan yardımcısı Muharrem Erkek dava öncesi basına açıklama yaptı. Katılımın çok yoğun olduğu açıklamada Erkek, "Kazandık da ondan mı intikam peşindesiniz" diye sordu. Açıklamaya CHP üyeleri, vekiller, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcilerinin yanı sıra sanatçı Fazıl Say da destek verdi. 

Muharrem Erkek'in açıklamalarından satır başları şöyle;

Dün sayın Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı, bugün Canan Kaftancıoğlu hakim karşısına çıkıyor. Bugün burada sayın Altan Öymen, Fazıl Say, CHP yöneticilerimiz, belediye başkanlarımız, il başkanlarımız, siyasi partilerin, sivil toplumun önemli temsilcileri buradayız. İl başkanımız sayın Kaftancıoğlu asla yalnız yürümeyecek

Kumpas davaları, kurgu davalar bir gün gelir çöker. Akademisyenlerin, Eren Erdem davası, gezi davası ve daha niceleri bütün bunlar siyasi davalardır. Bu davalar ülkemizin adalete güveni sarsıyor.

Bugünkü Sözcü davası Cumhuriyet Mahallesi Cumhuriyet Gazetesi davası davası  gazetecilerin milletvekillerin davaları... Bunlar Türkiye'de düşünceyi baskı altına almak için açılan, düşüncenin ve ifade özgürlüğünün yargılandığı siyasi davalardır.

Dosyada 6 yıl önce paylaşılmış sosyal medya paylaşımları var, sahte tweetler var. Düşünce yargılanıyor, ifade özgürlüğü yargılanıyor yine demokrasi yargılanıyor! İstanbul'un ilk kadın il başkanı olarak, güçlü bir siyasetçi güçlü bir kadın olarak İstanbul'un 25 yıl sonra kazanılmasında büyük pay sahibi olan Sayın Canan Kaftancıoğlu ndan intikam mı almak istiyorsunuz? Onun için mi bu dava? Hiç kimse unutmasın bu davalar muhalefetin ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin geri adım attıramaz! Geri adım atmayı bırakın biz kararlılıkla demokrasi mücadelemize, Hak hukuk adalet mücadelemizde 18 Kat daha güçlü devam edeceğiz.

Bizim bir amacımız var, ülkemizde barış ve huzur içinde yaşamak. Yargıyı silah olarak kullanıp muhalefeti boğmak isteyenler kaybedecektir. Hak hukuk adalet mücadelesi verenler kazanacaktır, sonunda iyiler kazanacaktır. Mücadelemiz devam edecektir. 

 İLGİLİ HABERLER