Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Seyfi Oktay'dan çok önemli referandum değerlendirmesi30.1.2017 19:46:45
Almanya’da konuşmacı olarak panele katılan eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay toplantı sonrası önemli açıklamalarda yaptı.

Anayasa değişikliği paketinin TBMM'de bekletilmesine tepki gösteren Seyfi Oktay “İstedikleri kadar oyalasınlar. Karşı hareket görkemli bir şekilde geliyor. Ellerinde çok uzun tutamazlar zaten” dedi.

Eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay ve CHP Almanya Sözcüsü ve Baden Württemberg Birlik Başkanı Kazım Kaya’nın konuşmalarında öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

“ŞERİATÇI TEHLİKE DEVAM EDİYOR”

Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay:


“Çağın demokratik değerlerine meydan okuyan sisteme koşar adım gidiyoruz. Bundan tam 33 yıl önce TBMM’de, bugünü tarif etmiştim. Sadece Fetö’ye karşı değil Nusra’ya da karşı ve diğer şeriatçı akımlara dikkat çekmiş, tehlikenin boyutunu ifade etmiştim. Ne yazık ki tehlike devam ediyor. Anayasa değişiklik teklifi birgünden yarına olmadı. Onlarca yıldır adım adım bugünlere gelindi. Cumhuriyetin ilkelerinden ulusalcılık asla kafatasçılık, ırkçılık demek değildir. Buna sahip çıkmalıyız.

Ancak Cumhuriyet karşıtları takiye yapıyor. İki yüzlülük içindeler. Şeriatçılar, Atatürk’ün resimlerini asıyorlar. Yetmez ama evet diyenler işte bunlar. Bizim bugüne gelmemize büyük katkı sağladılar.

İşin aslı, anayasanın 4. maddesine göre anayasa değişikliği teklifi hukuk karşısında geçersizdir. Bu noktayı siyasetçilerin ilgisine sunuyorum. Bu teklif „yok“ hükmündedir. Meclis’te parmak çoğunluğunu hukuktan üstün tutamazsınız. “Hayır“ korkusu belki erteletiyordur ama yanlış hesap dönecektir zaten“

“KAPI KAPI DOLAŞACAĞIZ”

CHP Almanya Sözcüsü ve Baden Württemberg Birlik Başkanı Kazım Kaya:

“Son vuruşları rejim değişikliği önerisi. Karşılarında durmazsak Atatürk ve silah arkadaşlarına, Uğur Mumcu’ya, Denizlere, Muammer Aksoy’a ihanet etmiş oluruz. Almanya’da kapı kapı dolaşacağız, omuz omuza verip her mahallede her semtte hayır komiteleri kurup vatandaşımızı aydınlatacağız. Biz bu davaya baş koyduk.”

Bugüne dek Almanya’da eşi benzeri görülmemiş bu buluşma Arena Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Son derece hararetli tartışmalara sahne olan toplantıda hangi örgütler, partiler kimler tarafından temsil edildi? 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Almanya Sözcüsü ve Baden Württemberg Eyalet Birliği Başkanı Kazım Kaya, CHP Baden Württemberg Birlik Başkan Yardımcısı ve Stuttgart Temsilcisi Şirin Üstün,

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu AABF İlyas Çağla

Stuttgart Atatürkçü Düşünce Derneği Stuttgart ADD Elif Özel İsmailoğlu

 

Türkiye Komünist Partisi TKP Şevket Yılmaz

Sosyalist Emekçiler Partisi SEP Necati Akın

Sosyaldemokrat Halk Dernekleri Federasyonu HDF Demirhan Bozkurt, Sadık Öztürk

Özgürlük ve Dayanışma Almanya – ÖDA

Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa HDK-A Stuttgart Meclisi Aynur Karakaya, Ali Türk

Stuttgart Alevi Kültür Merkezi Süleyman Uğur

Stuttgart Turkuaz Derneği Ahmet Gül, Nazan Vurgun

Demokratik Esnaflar Birliği Des Bir İlyas Yıldız

Çokkültürlülük Derneği İlhan Turan (Sendikacı)

Birleşik Haziran Hareketi Güney Almanya Bölgesi

Şah İsmail Şahin, Musa ve Gülten Külpınar, Muharrem Kürtbağı, İlhan Turan, Nazmi Ateş

Stuttgart’taki bir başka toplantı için Almanya’ya gelen Adalet Eski Bakanı Seyfi Oktay ise toplantıya konuk olarak katıldı.

 

“BU VATANA BORÇ ÖDEME PLATFORMUDUR“

Cumhuriyet'e ve rejime yönelik anayasa değişikliğine karşı mücadeleyi hedefleyen bu sıra dışı buluşmanın mimarı ise CHP Baden Württemberg Birlik Başkan Yardımcısı ve Stuttgart Temsilcisi Şirin Üstün. Aynı zamanda Almanya’da tanınmış bir halk müziği sanatçısı da olan Şirin Üstün Odatv’ye yaptığı açıklamada çağrıyı şöyle değerlendirdi:

“Demokrasimiz için büyük kaygılarımız var. Toplum susturulmaya çalışılıyor. Eşitlikten, özgürlükten, bağımsızlıktan, demokrasiden, laiklikten yana olan herkesle “HAYIR“ için birleşmek üzere böyle bir buluşma gerçekleştirdik. Eğer ben bir kadın sanatçı olarak halkımızın türkülerini söyleyebiliyorsam, bir kadın politik eylemci olarak bugün sokağa çıkabiliyorsam bunu Cumhuriyetimize ve Atatürk’e borçluyum. Bir anne ve kadın olarak böyle bir buluşma düşüncemi CHP Eyalet Birlik Başkanım Kazım Kaya’ya bildirdim ve o da büyük bir memnuniyetle karşıladı. Referanduma çok az kaldı. Bu nedenle hızlı hareket etmek istiyoruz. Ortak amaç için ortak hareket şart. Bu bir ‘ülkesinin geleceği, Cumhuriyetin geleceği için endişe duyanların mücadele’ platformudur. Vatana borç ödeme platformudur. Katılımın yüksek olması bizi yüreklendirdi.”

CHP'NİN YOL HARİTASI AÇIKLANDI

Bu arada, Stuttgart kenti yakınlarındaki Filderstadt kasabasında CHP Baden Württemberg Birlik Başkan Yardımcısı ve Stuttgart Temsilcisi Şirin Üstün’ün sunumunu yaptığı “Rejim Değişikliğine #hayır” konulu bir programda, CHP’nin hayır kampanyası çerçevesindeki yol haritası da açıklandı.

CHP, Baden Württemberg Eyalet Birliği’nin MasalbyClass salonlarında düzenlediği ve Türk toplumunun geniş katılım gösterdiği toplantıda verilen bilgiye göre, CHP, mahalle komiteleri, sosyal medya, broşürler, sokaklarda bilgilendirici standlar, anayasa değişikliği paketi hakkında konferanslar ve gösteriler eşliğinde Almanya’da önümüzdeki günlerde sahaya inmeye hazırlanıyor.

 

 Işın Toymaz / Stuttgart

Odatv.com

 

İLGİLİ HABERLER