Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

AKP kurucusu: Başkanlık sistemini sandıkta durdurun11.2.2017 19:08:18
Bursa’da “Egemenlik Milletindir” platformunun düzenlediği panelde konuşmacı olan AKP’nin Kurucu Üyesi, eski Başbakan Yardımcısı ve Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Ertuğrul Yalçınbayır ile Emekli Büyükelçi Onur Öymen, panelin ardından Aydınlık’a konuştu.

“Başkanlık sistemini sandıkta durdurun” çağrısı yapan Ertuğrul Yalçınbayır, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Devredilemez, bölünemez” dedi. Yalçınbayır, şöyle konuştu:

MİLLETİN EGEMENLİĞİ

“Kuvvetler ayrılığı ortadan kaldırılıyor. Temel hak ve özgürlükler ortadan kaldırılıyor. İnsanlara diyoruz ki beğenmiyorsanız bir kötülüğü kalbinizle buğuz etmeyin. Çıkın konuşun. İçinizden konuşmayın, beğenmediğiniz şeyi elinizle itin, sandığa gidinceye kadar dilinizle anlatın, şiddete başvurmadan konuşun.”

Türkiye’nin iyi yönetilmediğini söyleyen ve buna bir ‘dur’ demek gerektiğini belirten Yalçınbayır, bir ilke ortaya koymak ve bunun etrafında birleşmek gerektiğini vurguladı.

Atatürk’ün, “Diktatörlük olmaz, buna yol açan her türlü teşebbüslere karşıyız, her türlü yönetim biçimlerine karşıyız” sözlerini hatırlatan Yalçınbayır, şunları söyledi: “Biz, 23 Nisan milletin egemenlik gününe doğru gidiyoruz. Bir kişinin, bir zümrenin, bir adamın, bir partinin egemenliğine

değil. Egemenlik nerede tecelli ediyor; TBMM’de. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Yasamaya ait bu yetkiyi, yürütmeye devretmeye kimsenin hakkı ve yetkisi yoktur.”

Emekli büyükelçi, eski CHP Milletvekili Onur Öymen de demokrasilerde iki irade olduğunu belirterek, “Bir; o ülkenin kurucu iradesi, bir de iktidarda olan siyasi partilerin ya da partinin iradesi... Elbet iktidar ülkeyi yönetmek için bazı düzenlemeler yapabilir ancak bu devletin kurucu iradesine aykırı olamaz. Bu bütün dünyada böyledir. Cumhuriyet kurulurken dünyada başkanlık rejimleri de var. ABD 147 yıldır başkanlık sistemi ile yönetiliyordu. Niçin bu ülkeyi kuranlar başkanlık sistemini seçmemiş de parlamenter sistemi seçmiş?” diye konuştu.

Atatürk’ün açık ve şiddetli bir şekilde başkanlık sistemine karşı çıktığını söyleyen Öymen, şu ifadeleri kullandı:

“‘Biz tek adam idaresine karşı mücadele ederek cumhuriyeti kurduk. Bir daha bizi kimse geri döndüremez’ diyor. Şimdi bu anayasa ile biz tek adam idaresi kuracağız. Yanlışlık burada.

Avrupa’da dört ülke başkanlık ya da yarı başkanlıkla idare ediliyor; 34 ülke parlamenter sistemle... Bu dört ülkede de başkan, bizde öngörülen değişiklikteki kadar geniş yetkilere sahip değil. Dünyada bir örneği yok.

ÖNEMLİ OLAN DIŞ BOYUT

Bir diğer konu; dünyada hangi ülke başkanlık rejimi iyi biz ona geçelim diyor? Tersi var mı; var: Kazakistan. Başkanlık sisteminin mahsurları var diyen Kazak Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme geçmek istiyor.”

Meselenin asıl önemli tarafının dış boyutu olduğunu belirten Öymen, “Sakın Türkiye’ye dışarıdan bir anayasa dayatmak isteyenler olmasın?” diye sordu. Öymen, “İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanlar ve Japonlar savaşı kaybedince anayasa dayatıldı. Acaba Türkiye bir savaş kaybetti de bizim mi haberimiz yok? Bunun belgeleri var mı, var. Okuyunca hayretler içinde kalıyorsunuz. Yabancıların raporları var. Derhal bir anayasa yapılmasını öneriyor ve içinde de Türk kelimesinin yer almamasını istiyorlar. Defalarca bunu söylüyorlar. Kamuoyu bunu bilmeli” ifadelerini kullandı.İLGİLİ HABERLER