Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Ünlü bir anketçi: ‘Kararsız’ oylar HAYIR oyu!13.2.2017 07:49:49
Aydınlık Gazetesi Ankara Temsilcisi İsmet Özçelik, ismini vermediği ünlü bir anket firması yöneticisinin iddialarını köşesine taşıdı. Buna göre 'kararsızım' diyenlerin çoğunluğu 'Hayır'cı...

İsmet Özçelik'in yazısının ilgili bölümü şöyle: 

HAYIR MI, EVET Mİ?

Halk oylaması artık Türkiye’nin gündemine oturdu. Her yerde bu konu konuşuluyor. Herkes birbirine “Sonuç ne olur?” diye soruyor. Bizler de hem gazeteci olarak, hem de vatandaş olarak sonucu merak ediyoruz.

Tanıdığımın kamuoyu araştırma şirketleri yöneticileri ve çalışanları ile sık sık görüşüyoruz. Araştırmalarda çıkan verileri öğrenmeye çalışıyoruz. Birçok kuruluşun sonuçları benzer. “Evet”, “Hayır” ve “Kararsız”lar birbiriyle yarışıyor.

HAYIR’CILAR KORKUYOR

Ünlü bir kamuoyu araştırma şirketi yöneticisinin saptaması şöyle:

“30 yıldır bu işle uğraşıyorum. İlk kez tuhaf bir durumla karşılaşıyorum. Vatandaş sorularımıza yanıt vermekten korkuyor. Örneğin küçük bir belediye için araştırma yapıyoruz. Bir hizmet için görüş soruyoruz. Yüzde 40 kararsız çıkıyor. Bu normal bir durum değil.

Anayasa değişikliği için yaptığımız araştırmalarda da benzer bir sonuçla karşılaşıyoruz. Kararsızların oranı çok yüksek. Durumu biraz inceleyince nedenini anladık. Vatandaş korkuyor. Korkudan gerçek düşüncesini söylemeye çekiniyor. O nedenle de ‘kararsızım’ diyor.

Araştırmamızı biraz daha derinleştirdik. Vardığımız sonuç şu: ‘Kararsız’ların büyük çoğunluğu ‘Hayır’cı. ‘Hayır’ diyecekler başına bir şey gelir diye tavrını net açıklayamıyor. Şu anda çalışmalarımız sürüyor. Daha net bir sonuca ulaşınca tahminlerimizi ona göre yapacağız.”

EVET’ DİYEN ‘HAYIR’CILAR

“Şu anda araştırma şirketleri için en zor dönem” diyen yönetici, açıklanan anketlerin sağlıklı olmadığını vurguladı. “Korkudan ‘Evet’ diyenler var mıdır?” soruma da “Evet diyenlerin en az yüzde 1-2’si Hayır’cı” yanıtını verdi.İLGİLİ HABERLER