Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Anketçiler soruyor, ancak vatandaş cevap vermiyor?15.2.2017 08:50:22
Türkiye, 16 Nisan’da Cumhurbaşkanlığı Sistemi için sandık başına gitmeye hazırlanıyor. Seçmenin rengi, eğilimi, kanaati ne? İşte anket firmaları bunu ortaya çıkarmakta bayağı zorlanıyor. Evet diyecek olan da bunu açıklamıyor, hayır diyecek olan kesimin ise çeşitli korkulardan bunu açıklamadığı belirtiliyor.
Türkiye, çok garip bir referandum süreci yaşıyor. Birkaç alternatifli partilerin katıldığı genel veya yerel seçim yerine, iki alternatife ayrılan “Cumhurbaşkanlığı Sistemi”ne geçiş oylaması olan referandum, milleti iki kamptan birine zorluyor. Bu durumda anket firmaları da milletin gerçek kanaatini öğrenmekte zorlanıyor.
 

NE EVET’Çİ, NE HAYIR’CI GÖRÜŞ AÇIKLAMIYOR!

Şu ana kadar iktidar partisi, kamuoyuna herhangi bir anket açıklamazken, muhalefetten de ortaya konmuş bir anket sonucu bulunmuyor. Anket firmaları yöneticilerine göre, “İlginç bir şekilde bu seçimde millet kanaatini açıklamaktan korkuyor. Evet verecek olan da bunu göğsünü gere gere açıklamıyor. Hayır verecek olanların bir kısmı ise ‘Korkusundan veya başka çekincelerden dolayı’ hayır vereceğini açıklamıyor. 
 

ÖLÇÜ 1 KASIM MI, 7 HAZİRAN MI?

Anket firmaları şu andaki seçime giderken 1 Kasım 2015 seçim sonuçlarını esas almalarına karşın evet diyen kemik oyların 7 Haziran 2015 seçimindeki gibi yani yüzde 41 bandında olduğu belirtiliyor. Son seçimde İktidar partisine oy vermiş seçmen olan yüzde 10 kararsız seçmene ilaveten, MHP tabanı ve hayır blokundaki partilerden özellikle HDP tabanının gerçek tavrının henüz netleşmiş olmaması, en büyük kararsız kitleyi ön plana çıkarıyor. Partiler ise bu kararsız kitle üzerine yoğunlaşıyor.
 
Ahmet Yavuz
Milli Gazete


İLGİLİ HABERLER