Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

TGB, 'HAYIR' kampanyasına başladı19.2.2017 10:53:51
Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki yöneticileriyle ‘Bölge Eğitim Kampı’nda buluştu.

Gaziantep’te bir araya gelen TGB’liler başkanlık sistemini getirecek anayasa değişikliği halk oylamasına karşı mücadele planını açıkladı. TGB, terörün yol açtığı sorunlardan en çok etkilenen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birleştirici ve Türkiye’nin esas sorunlarına odaklanan bir propaganda çalışması yürütecek.

Basın toplantısında konuşan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, ‘‘Terörün yarattığı sıkıntıyı en fazla çeken Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi, önümüzdeki iki aylık referandum süresince yürüteceğimiz mücadele açısından da çok önemli. Van’da, Siirt’te, Gaziantep’te, Diyarbakır’da, Elazığ’da, Şanlıurfa’da, Bayburt’ta ve daha pek çok yerde toplantılar yaptık. Halkoylaması sürecinde; birliğin kazanması için, teröre karşı çözümün kazanması için çalışıyoruz. Türkiye Gençlik Birliği olarak, terörün sıkıntılarını en fazla çeken bölgede örgütlenme atağı başlattık. Türkiye’nin birliği ve bağımsızlığı için vatansever gençliği, Atatürk Gençliği’ni bir araya getiriyoruz. Şimdi görevimiz, tüm gençliği Türkiye’nin hayrına bir mücadeleye sevk etmek. Memleketin bütün hayırlı gençlerini; hiçbir ayrım yapmadan, sağ-sol demeden, şu partiden bu partiden diye ayırmadan göreve davet ediyoruz. Türkiye’yi Amerikan güdümlü terör saldırılarından kurtarma ve içinde bulunduğu ekonomik bunalımdan çıkarma görevine. İşte bu yüzden halk oylamasında hayır diyoruz. ‘’ şeklinde konuştu.

İşte açıklamadan öne çıkan başlıklar:

DİZ ÇÖKECEKLER

Basın açıklamasına, Viranşehir’deki terör saldırısında kaybettiğimiz yurttaşlarımızı anarak başlayan Çağdaş Cengiz; ‘‘Dün Şanlıurfa Viranşehir’de gerçekleşen hain saldırıda 11 yaşındaki bir kardeşimizin ve bir yurttaşımızın şehit olduğu haberini aldık. Öfkemizi ve üzüntümüzü buradan bir kere daha ifade ediyoruz. Terörle Türkiye’yi dize getirmeye kalkan bütün kuvvetler şunu çok iyi bilsinler ki Türk milletinin kararlılığı ve Türk gençliğinin iradesi karşısında onlar diz çökecektir.’’ dedi.

SORUMLU DAVRANMAK ZORUNDAYIZ

Başkanlık sisteminin bir dayatma olduğunu belirten Cengiz; ‘‘Anayasa değişikliği önerisi, Türkiye’nin esas sorunlarına çözümü içermiyor. Bu dayatmanın verdiği tek bir sonuç var: Milleti kutuplaştırmak. Anayasa değişikliği paketi milleti evet ve hayır paketlerine bölüyor. Bu Türkiye’nin şu anki zorunlulukları açısından en büyük aymazlıktır. Bunu dayatan siyasi irade bu aymazlığı ortaya koyuyor. Ancak biz Atatürk gençliği olarak sorumlu davranmak zorundayız. Anayasa dayatmasını önümüze getirenler sorumlu davranmayabilirler, iç savaş anlamına gelecek cümleler kurabilirler, hayır diyenleri yaftalayabilirler. Ancak biz bunu yapmayacağız. Evet diyen de hayır diyen de bu memleketin evladıdır.’’ dedi.

TERÖRÜ %51 İLE Mİ ÇÖZECEĞİZ?

‘‘Bu sistem Türkiye’nin sorunlarını çözmeyecek. Tam tersine sorunların çözümünde bir tıkaç vazifesi görecek. Terörü Türkiye’nin yüzde kaçıyla çözeriz? Terörü Türkiye’nin %51’i ile mi çözeceğiz? Terörü Türkiye’nin %100’ü ile çözeceğiz. Devletin olanaklarını, milletin olanaklarını seferber ederek aşacağız. ’’

GÜÇSÜZ TÜRKİYE OLUR

Halkoylamasında hayır çıkarsa Türkiye’nin zayıflayacağı iddialarına değinen Cengiz; ‘‘Milletin yüzde yüzünün oylarıyla seçilen meclisin yetkilerini, milletin yüzde 50 küsurluk oylarıyla seçilen bir cumhurbaşkanına verince güçlü Türkiye olmaz, güçsüz Türkiye olur. Güçlü Türkiye demek; güçlü bir meclistir, güçlü bir hükümettir, güçlü bir iktidardır. Ancak başkanlık sistemi Türkiye’yi güçsüz düşürecek bir sistemi dayatıyor.’’ dedi.

Çağdaş Cengiz, referandumdan hayır çıktığı takdirde rejim ve diktatörlük tartışmalarının da biteceğini ifade etti.

EVET DİYENLERİ İTMEYECEĞİZ

16 Nisan’da gerçekleşecek halkoylamasına kadar yapacakları propaganda çalışmalarını aktaran TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz; ‘‘Önümüzde iki aylık bir maraton var. Biz bu maratonda hayır bayrağıyla koşacağız, ancak evet diyenlere dirsek atmayacağız. Evet diyenleri itmeyeceğiz. Evet diyenlere hain demeyeceğiz, alçak demeyeceğiz, hakaret etmeyeceğiz. Bize dense bile biz demeyeceğiz. Çünkü bu gerçekliği yansıtmıyor. Bizim görevimiz bu maratonu temiz oyunla koşmaktır. Bu koşunun sonunda vatanseverliğin ipi göğüsleyeceğinden eminiz.’’

AydınlıkİLGİLİ HABERLER