Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Metropoll araştırdı... Referandumun kaderi gençlere bağlı27.2.2017 16:14:51
Meropoll'ün anketine göre 18-25 yaş aralığındaki gençlerin yüzde 46'sı sandığa gitmeme eğiliminde. Eğer sandığa gitme oranı artarsa referandumdan hayır çıkma olasılığı yüksek.

MetroPoll araştırma şirketinin Şubat ayı içinde yaptığı ve DW Türkçe ile paylaştığı son ankete göre, Türkiye genelinde sandığa gitmeme oranı yüzde 18 iken 18-24 yaş arasında bu oran yüzde 46’ya çıkıyor.


MetroPoll’ün sahibi Prof. Özer Sencar “Türkiye genelinde katılım yüzde 83 civarında görünüyor. Eğer bu seviyede kalırsa ‘evet’ ve ‘hayır’ oylarının şansı eşit. Ancak katılım yüzde 85’in üzerine çıkarsa ‘hayır’ çıkma şansı daha güçlü” analizini yapıyor.

Ankete göre, bütün yaş gruplarında üniversite mezunlarının “evet” deme oranı 26 iken “hayır” oranı yüzde 59. Sencar bu tablo ışığında “Özellikle eğitimli gençlerin referanduma katılımının artması, sonucu ‘hayır’ yönünde etkileyebilir” diyor.

SONUÇ BELLİ İNTİBASI

Sencar’a göre gençlerin sandığa gitmeme nedenlerinden biri de sonucun belli olduğu izlenimi. Kendi oylarının bir fark yaratmayacağını düşünüyorlar. “Referandumun sonucu ne olur?” sorusuna gençlerin yüzde 56’sı “Evet çıkar”, yüzde 31’i ise “Hayır çıkar” yanıtını veriyor.

Sosyal medyada büyük veri davranış analizi yapan İstanbul Ekonomi Araştırma’nın Genel Müdürü Can Selçuki bunu “Evet veya hayır kampında oluşan bir intiba, mesela nasıl olsa kaybedileceği veya seçim sonuçlarının adil ölçülmeyeceği senaryoları üzerine yazılan yazılar, ana haber kaynağı sosyal medya olan genç seçmen üzerinde etkisini çok kuvvetli şekilde gösteriyor” diye açıklıyor.

İŞSİZLİK NASIL ETKİLİYOR?

Türkiye genç işsizliğinin yüzde 22.6’ya yükseldiği bir dönemde referanduma gidiyor. Sencar “İşsizlik oy verme davranışını ya olumsuz ya da sandığa gitmeme şeklinde etkiler” yorumunu yapıyor.


GENÇLERDE KUTUPLAŞMA VAR

MetroPoll’ün anketine göre, 18-24 yaş grubunda “evet” diyenler yüzde 37.5, “hayır” diyenler ise yüzde 43. Kararını vermiş olan bu gençlerin açıklamaları toplumdaki kutuplaşmanın onlara da sirayet ettiğini gösteriyor.

 İLGİLİ HABERLER