Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Mansur Yavaş, referandum için sahaya iniyor!1.3.2017 13:07:13
Şu anda aktif siyasetin dışında olan Mansur Yavaş, 'vatandaşlık görevim' deyip AKP’li ve MHP’li kararsızların referandumda 'hayır' demeleri için çaba gösteriyor. Tecrübeli siyasetçinin sloganı da bu kez 'Hayır gardaşım Hayır' oldu.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde, önce MHP'den aday oldu. Partinin oylarını önemli ölçüde artırdı. Son yerel seçimde CHP'nin adayı olarak Melih Gökçek'le yarıştı. Seçim sloganı “Yavaş gardaşım Yavaş”tı. Oylarını artırmakla kalmayıp, seçimi kazandığı bile duyuruldu. Ancak sonuçlar açıklandığında, kazanan yine Melih Gökçek olmuştu. Seçimden kısa bir süre sonra sssiz-sedasız CHP'den ayrıldı. Geçimini sağlamak için avukatlık yapıyor. 16 Haziran'da yapılacak Anayasa referandumu için Mansur Yavaş bu kez “Hayır gardaşım Hayır” sloganıyla çalışma başlattı. AKP ve MHP tabanının referandumda tercihlerini “hayır”dan yana kullanmaları için çalışıyor.

HEDEFİ KARARSIZ KİTLE

“Amacımız insanları doğru bilgilendirmek.  Neden ‘hayır' denilmesi gerektiği konusunda  insanları düşündürmek suretiyle, hayatında ne gibi sürprizler olacağını anlatmaya çalışıyorum” diyen Yavaş, 1 milyondan fazla olan takipçilerine bazı uyarılarda da bulunuyor. Örneğin dün onlara gönderdiği iletide,  “Çoğunluk her zaman haklı mıdır?” diye sordu ve ardından “2010 referandumunda yüzde 58 oyla ‘evet' çıkmıştı. Sonucu:  15 Temmuz darbe girişimi oldu. Acele etmeden çok iyi düşünün” yorumunda bulundu. Her görüşten insanın takipçileri arasında bulunduğunu kaydeden Mansur Yavaş SÖZCÜ'ye şunları söyledi: “Daha çok kararsız kitle üzerinde etkili olmayı amaçlıyorum.  Partiler kutuplaştığı için ben daha çok siyasallaşmamış, sivil toplum örgütü gibi halka ulaşmaya çalışıyorum. İnsanları ikna edici davranıyorum. Bazıları tereddütlerini anlatıyor, ben de onların sorularını cevaplandırıyorum”

MHP'NİN ‘EVET”İNİN İZAHI YOK

“Referandumda MHP'nin ‘evet” demesinin izahı yok.  Zeaten niçin ‘evet' denilmesi gerektiğini partinin tabanına da Tabana da izah edemiyorlar. MHP seçmeni, Ankara seçimlerinde belediye meclisinde yüzde 18 oy vermişken, belediye başkanlığı seçiminde yüzde 7'e indirdi. Hatta bu oyun yüzde 4'ü de AKP'den MHP'ye giden oydu. Dolayısıyla MHP genel merkezi akla, mantığa uymayan bir karar aldığında taban buna uymuyor. Ankara seçimi bunun en güzel örneğidir. Üstelik Ankara'daki 5 MHP'liden 4'ü, CHP'den aday olduğumda bana oy vermişti. Referandumda da MHP seçmeninin büyük çoğunluğunun mantığıyla hareket edip, kendi kararı doğrultusunda oy kullanacağına inanıyorum.”

‘HAYIR' OYLARI ÖNDE

“Kararsızlar ve MHP kitlesinin önemli bir bölümünün referandumda ‘hayır' oyu kullanacağına inanıyorum. Bu konuda hiç tereddüt yok. Halk, görmediği meçhule oy vermez. İnsanlar meçhule oy vermek istemiyor. Şu anda insanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her şeye muktedir olduğunu düşünüyor. Tayyip bey seçilse bile ondan sonrasının karanlık olduğunu düşünüyorlar.
AKP'li olup Tayyip beyi çok seven  seçmenlerin de, ‘hayır' vermesi gerektiği kanaatindeyim.  Çünkü kuvvetler ayrılığını yok eden bu değişiklik kabul edilirse, önümüzdeki yıllarda batı dünyası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef tahtasına oturtma ihtimali son derece güçlü bir durum. Bu da hem Tayyip bey hem de ülkemiz için kötü bir durum.”

BU BİR VATANDAŞLIK GÖREVİ

Halen bir siyasi partiye üyeliğinin bulunmadığını ve aktif siyasetin  içinde olmadığını kaydeden Mansur Yavaş, “Şimdi, sorumlu bir vatandaş olarak bir şeyler yapmak, ‘evet' verilmesi durumunda yaşanacak sorunları gördüğüm için referandumda tercihin ‘hayır' olması konusunda parti ayrımı gözetmeksizin insanları uyarıyorum. Bu bir vatandaşlık görevi” dedi.İLGİLİ HABERLER