Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Sırrı Süreyya Önder: Bu referandumda hayır çıkmıştır2.3.2017 18:15:21
HDP ve DTK, İstanbul, İzmir ve Diyarbakır'da aynı anda hayır kampanyası başlattı.

Diyarbakır’da DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven, İzmir’de HDP’li vekil Sırrı Sürreya Önder, İstanbul’da HDP Grup Başkan Vekili Filiz Keresticioğlu birer konuşma yaptı.

İzmir’de konuşma yapan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Bu referandumda hayır oyu çıkmıştır. Halklar bunun kutlamasına başladı ama zalimlerin haberi yok. Türkiye halklarının en net hayır cevabı tahakkuk etmiştir. Bunu sesi Nisan ayının 16’sında onlara gidecek. O zaman kadar ayıktırmayın böyle devam etsinler” dedi.

Önder, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu topraklarda iki kişinin yan yana gezmesi derin kuytularda derelerde şehrin bilinmeyen izbelerinde infaz edilme sebebiydi. Bu halkın kendi sesini kendi dergisini gazetesini bırakın dağıtmak, onu okumak bile infaz sebebiydi. Canlı yayınlar yoktu, İzmir’in başına gelenlerden Amed’in haberi yoktu. Zulüm diz boyuydu. İletişim imkansızdı. Oradan milyonlara ulaştık. HDP fikriyatı HDP’ye oy vermek barış değirmenine su taşımak en prestijli iş oldu. Biz o günlerden o yokluktan bizi bu günlere taşıyan, bu uğurda canını veren, bütün yoldaşlarımızı saygı ve derin bir borçluluk duygusu ile anıyoruz. Zulmün zorun netice alamayacağını onlar hayatları ile öğrettiler. En başta bunun için hayır. Çünkü giden kardeşlerimize borcumuz var, şeref borcudur bu bizim için.”

'ALLAH AFFETSİN DİYORLAR...'

AKP’nin 14 yıllık iktidarı boyunca yaptıklarına dikkat çeken Önder, “Onlar evet için bir tane sebep sayıyorlar, bizim hayır için 31 milyon nedenimiz var. Bunun yan yana gelmesi bunu belki 40 milyona çıkaracak. 14 yıldır iktidardalar, çevirmedikleri entrika kalmadı. Allah bizi affetsin diyorlar. Allah’ın işi gücü yok sizin saçmalamalarınızı affedecek. Memlekette ne kaynak bıraktınız, talan edilmedik. Hala hızdan şikayet ediyorlar. Bu halkın bir sınırı vardı. Onu öyle bir doldurdunuz taşırdınız ki, size öyle bir hayır çekecek. Sesi Fizandan duyulacak. Bu halk bunu sizden esirgemeyecek” dedi.İLGİLİ HABERLER