Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

MHP’li ‘hayır’cılar dört koldan sahada3.3.2017 11:49:22
MHP’li ‘Hayır’cılar, 18 Şubat’ta Ankara’da düzenledikleri toplantıdan sonra, niçin ‘Hayır’ denilmesi gerektiğini anlatmak amacıyla Türkiye’nin dört bir yanına dağıldı

“Türk Milliyetçileri Hayır Diyor Platformu”nu oluşturarak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çağrısıyla gündeme getirilen anayasa değişikliğine karşı çıkan, içlerinde Koray Aydın, Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan ve Yusuf Halaçoğlu’nun, da bulunduğu MHP’liler “Niyet hayır, akıbet hayır” sloganıyla başlattıkları propaganda çalışmaları kapsamında sahaya çıktı. “Hayır”cı MHP’liler, bu amaçla değişik kentlerde kapalı salon ve açık hava mitingleri düzenlemeye veya bu amaçla çeşitli demokratik kitle örgütleri tarafından düzenlenen toplantılara katılmaya başladı.

Platformda yer alan, MHP’deki olağanüstü kongre sürecinde partiden ihraç edilen Eski İçişleri Bakanı eski TBMM Başkanvekili Meral Akşener, hafta sonu İstanbul’da binlerce kişinin katıldığı kapalı salon ve açık hava mitingleri düzenledi.

Platformun bir başka üyesi MHP’den ihraç edilen Bağımsız Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ise Çarşamba günü Adıyaman’da düzenlenen “Modern nemrutlara hayır” adlı kapalı salon toplantısında anayasa değişikliğine niçin karşı çıktıklarını anlattı. “Türk Milliyetçileri Hayır Diyor Platformu”nun bir başka önemli ismi MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu da önceki gün TBB Başkanı Metin Feyzioğlu ile birlikte Konya’da Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşama Destekleme Derneği ve Eğitim- İş Sendikası tarafından bir otelde düzenlenen “Başkanlık Sistemi” konulu programa katıldı.

ULUSLARARASI BİR PROJE

Halaçoğlu burada yaptığı konuşmada, anayasa değişikliğinin uluslararası bir proje olduğunu belirterek, Mesut Barzani’nin Türkiye’yi ziyaretinde havaalanlarında göndere çekilen “Kürdistan flaması”na da tepki gösterdi: “Tutarsınız, Barzani’nin paçavrasını bayrak diye asarsınız. Onun oraya asılması demek, resmen ilan edilmesi demek. O devleti tanımak demektir. İkincisi, yarın Irak devleti de PKK’nın paçavrasını göndere dikerse ne yapacaksanız?”

OĞAN 19 İLE GİDECEK

Eski Bakan ve Trabzon eski milletvekili Koray Aydın, bugün Konya’da anayasa değişikliğine karşı çıkan bir konuşma yapacak. Öte yandan MHP Genel Merkezi’nin 9 ilde miting yapma kararı aldığını anımsatan Sinan Oğan da “MHP Genel Merkezi dün 9 ilde miting yapacağını açıkladı. Ben tek başıma 19 ili dolaşacağım, diğer arkadaşlarımız da öyle” dedi.

YAVAŞ DA SAHAYA ÇIKIYOR

Bu arada, MHP’li eski Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş da “Hayır” kampanyası için meydanlara çıkma kararı aldı. MHP kökenli Yavaş, Beypazarı belediye başkanlığından sonra önce MHP, daha sonra da CHP tarafından Ankara Büyükşehir belediye başkanlığına aday gösterilmişti. Son seçimlerde Melih Gökçek’e karşı az bir oy farkla seçimi kaybeden Yavaş, bir süre önce CHP üyeliğinden ayrılmıştı. Belediye seçimlerinde “Yavaş gardaşım Yavaş” sloganı kullanan Yavaş, halk oylaması sırasındaki çalışmalarında da “Hayır gardaşım Hayır” sloganını kullanacak.

MİRZAOĞLU VE YAHNİCİ DE SAHADA

Bu arada anayasaya hayır diyeceğini acıklayan MHP’li eski bakanlardan, Kırşehir eski Milletvekili Ramazan Mirzaoğlu ile MHP’nin eski Genel Sekreteri Ankara eski Milletvekili Şevket Bülent Yahnici, Milli Anayasa Hareketi (MAH)’ın halkı bilgilendirmek amacıyla çeşitli il ve ilçelerde düzenlediği panel ve konferanslara konuşmacı olarak katılarak anayasa değişikliğinin halk tarafından ret edilmesi için çaba gösteriyorlar.

AydınlıkİLGİLİ HABERLER