Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

131 Ülkücü ilçe başkanı HAYIR dedi16.3.2017 07:54:48
MHP’nin İstanbul’da görev yapmış 131 ilçe başkanı referandumda ‘hayır’ diyeceklerini açıkladı. Ortak deklarasyonu okuyan Eminönü Eski İlçe Başkanı, “Böyle bir kutuplaşma aracının milletimizin kucağına bırakılmış olması manidar olduğu kadar kaygı vericidir” dedi

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) 1980’den sonra İstanbul’da görev yapmış eski ilçe başkanları bir araya gelerek ortak deklarasyon imzaladı. Galatasaray Adası’nda okunan deklarasyona 131 eski ilçe başkanı imza atarken 120 başkan toplantıya katıldı. Açılış konuşmasını yapan Üsküdar eski ilçe Başkanı Habip Su İçmez’in ardından ortak deklarasyonu okuyan Eminönü eski İlçe Başkanı Memduh Yenice “Ülkemiz 15 Temmuz alçak darbe girişiminin ardından başta FETÖ terör örgütü, IŞİD ve PKK/PYD olmak üzere birçok cephede yoğun bir mücadele sürdürürken böyle bir kutuplaşma aracının milletimizin kucağına bırakılmış olması manidar olduğu kadar kaygı vericidir” diye konuştu.

SAKINCALAR TAŞIMAKTADIR

Zeytinburnu ve Beylikdüzü dışındaki İstanbul’un tüm eski ilçe başkanlarının katıldığı toplantıda imza atılan deklarasyonda şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemiz, 16 Nisan 2017 tarihinde, geleceğimiz için hayati önem taşıyan bir referanduma gidecektir.

Öncelikle bir yarı doğrudan demokrasi yöntemi olan referandumun, kendisine özgü koşulları dikkate alındığında ‘evet’ ve ‘hayır’ arasında alternatifi olmayan bir seçimi dayatması özellikle son 15 yıldır giderek artan toplumsal kutuplaşmamız açısından büyük sakıncalar taşımaktadır. Bununla birlikte Türkiye’nin referandum tarihine bakıldığında dönemsel olarak bu yolla alınan kararların ilerleyen yıllarda büyük tartışmalara yol açtığı görülmektedir. 2010 anayasa değişikliği referandumu bunun en yakın örneği olarak hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır.

TEK ADAMLIK HEDEFİ

Türkiye’nin bugün ihtiyaç duyduğu şey ‘evet’ ve ‘hayır’ arasında sıkışmış, birliktelik inancı bu merkezde ayrışmış toplum kesimleri yaratmak yerine; geleceği kuşatabilmiş bir milletin mensupları ile ülkemizin hak ettiği konuma taşınması ülküsü olmalıdır.

Bu gereklilik karşısında Türkiye’nin yaklaşık 150 yıllık parlamenter demokrasi geleneğini bir kenara bırakıp, Anayasanın çizdiği sınırların dışına çıkmayı yönetim metodu olarak benimsemiş bir zihniyetin ‘tek adamlık’ hedefine ortak olmak veya katkı sağlamak kabul edilebilir değildir.

TÜRK MİLLETİ’NE ARZ EDİYORUZ

Bu değişiklik önerisi kamu tüzel kişiliğinin cumhurbaşkanı kararnamesi ile düzenlenmesi ve olağanüstü hal dönemlerinde bunun denetim dışına çıkarılması gibi ‘süper yetkileri’ tek bir kişide toplaması sebebiyle büyük tehlikeleri barındırmaktadır. Bu haliyle orta ve uzun vadede bölgeli devlet sistemine, eyalet yapılanmalarına ve onların farklı formlarına zemin oluşturabilecek riskli bir içeriğe sahiptir. Ülkücü milliyetçi hareketin sarsılmaz neferleri olarak 16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak Referandum’da ‘hayır’ diyerek ülkemizin birliğine, geleceğine, demokrasisine ve ülkülerimize sahip çıkacağımızı büyük Türk milletine saygıyla arz ediyoruz.”

AydınlıkİLGİLİ HABERLER