Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Çocuk mahpusların intihar girişimi soruşturmaları neden gizli?20.3.2017 11:21:34
CHP Milletvekili Tanrıkulu, Adalet Bakanı Bozdağ'a, ceza infaz kurumlarında yaşanan çocukların intihar girişimlerini, bunlar için yapılan soruşturmalara neden gizlilik kararı verildiğini, önlemek için neler yapıldığını sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Dr. M. Sezgin Tanrıkulu ceza infaz kurumlarında yaşanan çocukların intihar girişimlerine ilişkin soru önergesi verdi.

Bianet'teki habere göre Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın cevaplaması istemiyle verilen önergede, son altı ayda cezaevlerinde beş, 2009’dan bu yana 15 çocuğun yaşamını yitirdiğine dikkat çekildi. Son bir yılda basına yansıyan beşi ölüm ile sonuçlanan sekiz intihar girişimi olduğu belirtildi.

Önergede, 27 Eylül 2016’da, Şırnak T Tipi Hapishanesi’nde, 18 Ocak 2017’de Adana E Tipi Kapalı Cezaevi Çocuk Koğuşu’nda çocukların seslerini duyurmak için çıkardıkları yangınlar hatırlatıldı.

Bu yangınlarla ilgili açılan soruşturmalarda gizlilik kararları verilmişti.

Önergede, devletin çocukları korumakla yükümlü olduğu vurgulandı ve çocukların intihar girişimlerine ilişkin eğer yürütülen soruşturmalar varsa, bunların nasıl sonuçlandığının bilinmediğine dikkat çekildi.

Şırnak hapishanesi

Şırnak’taki hapishanede çıkan yangında iki çocuk yaşamını kaybetmişti.

Önergede İnsan Hakları Derneği Şırnak Şubesi’nin yangının ardından hazırladığı rapora yer verildi.

Raporda çocukların yangını uyuz oldukları gerekçesi ile çıkarttıkları belirtilmişti.

Önergede bu durumun Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü tarafından doğrulandığı ifade edildi.

“Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürü, Seyit Rıza Şaran’ın 9 Mayıs, 28 Temmuz, 23 Ağustos, 9 Eylül ve 27 Eylül tarihlerinde, Cigerhun Akdeniz’in ise 29 Ocak, 10 Mayıs, 24 Mayıs, 25 Mayıs ve 6 Haziran tarihlerinde doktora çıkarıldığını ifade etmiştir.

“Ancak çocukların hapishane ortamında tedavilerinin sağlıklı ve nitelikli bir şekilde sürdürülmeye çalışılması yerine, hastanede sürdürülmesi gerekmektedir. Çocukların protesto etmek adına yangın çıkartmaları da verilen sağlık hizmetinin niteliğine ilişkin ipucu vermektedir.”

Adana hapishanesi

Önergede Adana’daki cezaevinde yaşanan ölümler için de Adana valisinin  yangını çocuk koğuşundaki mahpusların çıkarttığını söylediği ifade edildi.

“18 Ocak 2017 tarihinde Muhammet Erdoğan ve Ferhat Kaya isimli çocuk mahpusların ölümüyle sonuçlanan Adana E Tipi Kapalı Cezaevi Çocuk Koğuşu’nda çıkan yangında ağır yaralanan Mehmet Altunhan adlı çocuk, 55 gündür tedavi gördüğü Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde 15 Mart 2017’de yaşamını yitirmiştir.

“Adana E Tipi Hapishanesi’nde 2016 yılında çocuklara karşı işkence ve kötü muamele uygulanmış, Adli Tıp Kurumu’nun raporlarında şiddetin doğrulanmasına rağmen açılan soruşturma ‘yeterli delil olmadığı’ gerekçesiyle kapatılmıştır.

“Yangın çıkmadan bir ay önce kurumdan tahliye olan bir çocuk, görevliler tarafından darp edildiklerini ifade etmiştir.

“Avukatların yangın çıkan koğuştaki çocuklardan biriyle yaptıkları görüşmede, görüşme yapılan çocuk, Adana E Tipi Hapishanesi’nde çocuklara yönelik şiddetin yaşandığını dile getirmiştir.”

Sorular

Önergede şu sorulara yer verildi.

*2011 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 17 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre ceza infaz kurumlarında kaç çocuk intihar girişiminde bulunmuştur?

*2011 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 17 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre ceza infaz kurumlarında kaç çocuğun kendini yaraladığı tespit edilmiştir?

*2011 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 17 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre ölüm ile sonuçlanan çocuk intiharlarına dair yürütülen adli ve idari soruşturmalar nasıl sonuçlanmıştır?

*2011 - 2017 yılları arasında yıllar bazında 17 Mart tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre  intihar girişiminde bulunan çocuklar ile ilgili yürütülen adli ve idari soruşturmalar nasıl sonuçlanmıştır?

*Şırnak ve Adana Hapishanelerinde çıkan yangın ile ilgili yürütülen soruşturmalara dair hangi gerekçelerle gizlilik kararı verilmiştir?

*Şırnak ve Adana Hapishanelerinde çıkan yangına ilişkin inceleme talebinde bulunan veya soruşturmalara müdahillik talebinde bulunan sivil toplum örgütleri veya barolar bulunmakta mıdır? Bulunmakta ise, bu talepler hangi yönde yanıtlanmıştır?

*Adana E Tipi Hapishanesi’nden tahliye olan çocuklarında ifade ettiği şiddet olaylarına ilişkin bir araştırma yapılmakta mıdır ya da yapılacak mıdır?

*Adalet Bakanlığı’nın, hapishanelerdeki çocuk mahpusların intihar girişiminde bulunmasını önlemek için bir planı bulunmakta mıdır?İLGİLİ HABERLER