Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

18 madde ile 67 maddeye operasyon yapılıyor3.4.2017 19:08:51
Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Eski Genel Başkanı, Anayasa Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, Saadet Partisi Altındağ İlçe Başkanlığı’nın Karapürçek’de düzenlediği ‘Yeni Anayasa ve Başkanlık’ konferansında konuştu.

DÜN SU İLE BUGÜN MAKAM İLE İMTİHAN EDİLİYORUZ

Kamalak, konuşmasında İslam tarihinden örnekler vererek, Calut ile Talut hikâyesindeki su sınavını anlattı. Kamalak, “Kur’an-ı Kerim’de geçen bu kıssayı herkes bilir. Yola çıktıklarında karşılarına bir dere çıktı. Onu geçmeleri gerekiyordu. Çoğu içti kana kana ama azı içmedi. Pek çoğu ayrıldı gitti, çok azı kaldı.  Dün su ile imtihan edildi Müslümanlar bu gün makam ile şan ile şöhret ile imtihan ediliyorlar. Tarih de nice küçük toplumlar Allah’ın yardımı ile devasa orduları yenmişlerdir” ifadelerini kullandı. 

EYALET BAKANLIĞI DA GELEBİLİR

Milletin önüne gelecek olan anayasa metnine ilişkin ise endişeleri olduğunu kaydeden Kamalak, ‘eyalet sistemi gelir mi’ şeklindeki bir vatandaşın sorusuna ise, “Bizim de endişelerimiz var. Onu dile getirdik. 153’üncü maddede böyle bir düzenleme var demiştik. Bir sabah uyandığımızda Eyalet Bakanlığı kurulmuş ne yapacaksınız?” diyerek söz konusu endişesini de aktardı.

67 MADDEYE OPERASYON YAPILIYOR

Anayasa değişikliğine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kamalak, önemli tespitlerde bulunarak, gözden kaçırılanları aktardı. Kamalak, dikkat çeken değerlendirmelerinde şu ifadeleri kullandı: “18 maddelik bir paket var önümüzde. Maalesef toplum, sürekli geriliyor. Evetçi misin, hayırcı mısın? Bu paketin içinde ne var. Ne getiriyor bu paket ona göre karar vermek gerekir. Mevcut anayasanın 47 maddesi bu 18 madde ile değiştiriliyor. 21 maddesi de bütünüyle yürürlükten kaldırılıyor. Demek ki mevcut anayasanın tam 67 maddesinde operasyon yapılıyor. Bu 18 maddenin yapmış olduğu değişiklikler referandum sonucu hemen yürürlüğe girer. Örneğin, Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olduğu 101’inci maddesindeki mülga hüküm yok olacak. İsterse Cumhurbaşkanı bir partinin resmen genel başkanı olabilecek. 18 maddenin bir diğer kısmı ise seçim süreci başlayınca yürürlüğe girecek. Bir diğer kısmı ise seçim sonrası yürürlüğe girecek”  

EŞİTLİK YÜRÜTMENİN LEHİNE BOZULUYOR

‘Bu anayasa değişikliği paketi ne getiriyor?’ diyen Kamalak, kuvvetler ayrılığı ilkesindeki en önemli husus olan eşitliğin yok olacağını söyledi. Kamalak, “Devlet yetkisini kullanan temel organlar üçe ayrılmış durumda. Yasama, yürütme ve yargı organları. ‘Bu üç organ arasında bir üstünlük meselesi yoktur’ diyor mevcut anayasa. Yeni paket bu konulara değinmiyor ama ifade itibarıyla bu organlar arasındaki eşitlik ilkesinden vazgeçildiği görülüyor. Üstünlük yürütme lehine gelişiyor” diye konuştu.İLGİLİ HABERLER