Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

CHP'den darbe gecesi ile ilgili karşı sorular...11.4.2017 18:29:21
CHP'li Tezcan, Erdoğan'ın "Kılıçdaroğlu, 15 Temmuz gecesi darbecilerle görüştü ve kaçtı" iddiasına yanıt verdi. Başbakan Yıldırım'ın darbe gecesi Çankırı tünelinde saklandığı yolundaki haberleri hatırlatan Tezcan, "Sayın Başbakanın, Sayın Genel Başkanın korumalarından yüz katı fazla koruması vardı, ne işi vardı Çankırı Tüneli'nde?" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik “15 Temmuz gecesi darbecilerle görüştü” iddiasına cevap verdi.

NTV’ye konuşan CHP’li Bülent Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz gecesi uçakla Ankara’dan İstanbul’a geçtiğini hatırlatarak şunları söyledi: “Bunun en önemli tanığı da Sayın Hayati Yazıcı’dır. 1A koltuğunda sayın genel başkan, 1B koltuğunda sayın Hayati Yazıcı vardır. Sayın Hayati Yazıcı’ya, ‘hiç endişeniz olmasın darbeye karşıyız, birlikte mücadele edeceğiz’ diyen odur. Meclis’e ilk gelen 3 milletvekilinden biri benim. ‘Milletin tankın üstüne çıkma zamanıdır’ diyen benim.”

‘MÜCADELEYİ KÜÇÜMSETECEK AÇIKLAMALAR’

Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 Temmuz gecesi Çankırı tüneline saklandığı iddialarını da hatırlatan Tezcan, şöyle devam etti: “O gece, başını bombaların altına sokan biziz. Çankırı tüneline gitmedik, Meclis’e geldik. 15 Temmuz darbe girişimine karşı Türkiye’deki mücadeleyi küçümsetecek açıklamalar doğru değil. O dönem Sayın Cumhurbaşkanı da, Sayın Başbakan da, Sayın Genel Başkanımız da, milletvekilleri de doğru bir duruş gösterdik. O gün bunu takdir ediyordunuz da bugün niye takdir etmiyorsunuz.”

‘KONUŞACAKLARI BİR ŞEYLERİ YOK’

Tezcan, Kılıçdaroğlu’nun “15 Temmuz kontrollü darbeydi” iddiasına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Sayın Genel Başkan, kontrollü darbe meselesini bugün söylemedi. Belli ki pazartesi gününe kadar konuşacak bir şeyleri yok. Sayın Genel Başkan bunu 3 ay önce söyledi. Niye bugün ısrarla dönüp dönüp o küçük cümle tartışılıyor? Çünkü anlatacakları bir şey yok.”

‘KENDİSİ İÇİN GÜVENLİ OLAN BİR YERE GİTTİ’

Erdoğan’ın “Kılıçdaroğlu, İstanbul’da havalimanında beklemedi, gitti” sözlerine ise şu karşılığı verdi: “‘Havaalanında beklemedi, gitti’ diyorlar. Sayın Başbakanın, Sayın Genel Başkanın korumalarından yüz katı fazla koruması vardı, ne işi vardı Çankırı Tüneli’nde? Niye meydanlara atlamadı? Tabi ki kendisini koruyacak. Devleti yönetenler öncelikle tabi ki kendilerini koruma altına almalılar böyle zamanlarda. Sayın Başbakan, Çankırı Tüneli’ne, Sayın Genel Başkan da kendisi için güvenli olan bir yere gitti. Bundan daha doğal bir şey yok.”

‘CUMHURBAŞKANI TANKLARIN ÜZERİNE Mİ ÇIKTI’

Tezcan, Erdoğan’ı şu sözlerle eleştirdi: “Sayın Cumhurbaşkanı kalkıp, tankların meydanda toplandığı İstanbul’da Boğaz Köprüsü’nün üstüne mi çıktı? Vatandaşlara ‘havaalanlarına gidin’ dedi. Vatandaş gidip kontrol sağlandıktan sonra devletin güvenlik güçleri güvenliği sağladıktan sonra gitti oraya. Yapılması gereken budur zaten. Yani ben kendi can güvenliğimi sağlama alayım, devletin 6 bin polisiyle kendimi koruma altına alayım ama ana muhalefet lideri kendisini güvenli alana çekmeden sokakta yürüsün diyorlar.”

‘CUMHURBAŞKANINDA KASET Mİ VAR?’

CHP’li Tezcan Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu için sarf ettiği “Kasetle geldi kasetle gidecek” sözlerine de şöyle tepki gösterdi: “Cumhurbaşkanı ‘kasetle geldi kasetle gidecek’ dedi. ‘Kaset geldi’ iddiasını külliyen rededdiyoruz da ‘kasetle gidecek’ ne demek… Cumhurbaşkanı’nın elinde kaset mi var? Bunu Türkiye kamuoyununun takdirine bırakıyoruz…

YILDIRIM KAYMAKAMIN EVİNE SIĞINDI

Sözcü’den Zeynep Gürcanlı’ya konuşan CHP’li Gürsel Tekin ise aynı konularda şunları söyledi:

“Bizzat yandaş basın, Başbakan Yıldırım’ın darbe gecesi Kastamonu’da bir kaymakamın evine sığındığını yazıyor. Sayın Cumhurbaşkanı keşke bunları da gündeme getirse de tartışsak. Biz genel Başkanımızı tanırız. Korkularını aşmış, korkusu olmayan bir insandır. Yenikapı dahil olmak üzere, tereddütsüz cesur şekilde gelip, darbecilerin karşısında durmuştur.
Biz hiçbirimiz devletin kurumlarına sığınmadık. AKP vekilleri twit bile atamazken, ilk twitler CHP’lilerden geldi. TBMM’yi açalım, parlamentoya sahip çıkalım önerisi de yine CHP’nindir. Bu arada, 8 AKP’li bakan üç gün boyunca ortada yoktu, biz onların neler yaptığını çok merak ettik. Eminim Sayın Cumhurbaşkanı da merak etmiştir.”İLGİLİ HABERLER