Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Başbakan Yıldırım, neden İzmir'e kamp kurdu?13.4.2017 08:31:15
Erdoğan’la birlikte yaptığı mitingin ardından Başbakan Yıldırım İzmir’e adeta kamp kurdu. Kulislere göre bunun sebebi bırakın ‘Evet’ oylarını artırmayı, var olanı kaybetmeme çabası.

Birgün Gazetesi Ankara Temsilcisi Yaşar Aydın'ın kulis haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yldırım ile birlikte katıldığı İzmir mitinginden memnun kalmadı. 

Birgün'ün haberi şöyle: 

Referanduma üç gün kaldı. Kalan sürede seçmenin tercihini kendi lehlerine çevirmek için partiler çok büyük gayret içerisinde. Bu çabalar özellikle büyük kentlerde yoğunlaşmış durumda. Ama bunlardan biri var ki AKP ve onun Başkanı Binali Yıldırım resmen kamp kurmuş durumda. Bu il İzmir. ‘Hayır’ oyunun hayli yüksek oranda çıkması beklen İzmir’de Başbakan tam dört gün kaldı. Cumhurbaşkanı ile ortak miting yaptı. Yetmedi ilçe ilçe küçük buluşmalar düzenledi. Bu durumu ili yakından takip edenlere ve AKP’lilere sorduk. “Acaba Yıldırım İzmir’de sürpriz yapmak mı istiyor” sorumuza bizi de şaşırtan bir yanıt aldık. Buna göre Yıldırım’ın tüm çabası bırakın oy artırmayı var olanı muhafaza etme üzerineymiş.

Örgütler çalışmıyor
Erdoğan ile birlikte gerçekleştirdiği İzmir mitingi sonrası şehirde kalan Başbakan Yıldırım tüm gücü ile örgütünü hareketlendirmeye çalışıyor. İzmir’de MHP tabanın neredeyse tamamının ‘Hayır’ faaliyetine katılması ile birlikte ‘Evet’in tek muhatabı AKP kaldı. Bununla birlikte iktidar partisinin de yeterli etki yaratamaması Başbakan’ın şehrinde hezimete uğrama tedirginliğine neden oldu. Başbakan Yıldırım, çare olarak küçük illerdeki miting çalışmalarını askıya alarak İzmir’de önce örgütünü toparlamayı, sonra da ‘Evet’ oylarını artırmayı ilk görev olarak belirlemiş.

Erdoğan da böyle istedi
Kulislerde, Yıldırım ve Erdoğan’ın İzmir mitinginin tüm kitlesel görüntüsüne rağmen Cumhurbaşkanı tarafından başarılı görülmediği konuşuluyor. Çok sayıda insanın il dışından gelerek destek verdiği miting sonrası Erdoğan’ın Başbakan Yıldırım’a İzmir’in toparlanması gerektiği konusunda uyarılarda bulunduğu da konuşulanlar arasında. Yıldırım’ın özellikle bu diyalogdan sonra İzmir örgütü ile toplantılar gerçekleştirip çalışmalara hız verdiği söyleniyor. Tüm bunlara rağmen Binali Yıldırım şu ana kadar istediği sonucu almış görünmüyor.

Tek sorun İzmir değil
AKP bugüne kadar tüm seçimleri sadece Anadolu ile değil İstanbul, Ankara, Konya, Kayseri gibi büyük kentlerdeki başarıları ile kazandı. İzmir’i kaybetse bile her dönem iddiasını korumayı başardı. İzmir’de bu iddiadan uzaklaşmasının yanı sıra diğer büyük kentlerde istediğini alamayacağı konuşuluyor. Konya’da Davutoğlu etkisinin sonuçları kestirilemiyor. Kayseri’de ise Büyükşehir Belediyesi ile AKP İl Başkanlığı arasında yaşanan gerilim herkesin gündeminde. İstanbul’da sıkıntıyı Erdoğan üzerinden aşmaya çalışıyorlar.İLGİLİ HABERLER