Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu'ndan AKP'li vekillere sert sözler!23.4.2017 14:52:28
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Kurul'daki konuşması sırasında kendisine sataşılması üzerine "Beni dinlemek zorundasınız. Milli iradeyi sattınız. Milli irade varsa milli irade burada tecelli etmiştir. Hiçbir sınıf hiçbir makam bu TBMM’yi feshedemez. Ben bu meclisin itibarını korumak zorundayım" sözleriyle AKP'li vekillere seslendi

CHP lideri söz konusu konuşmasında TBMM Başkanı İsmail Kahraman hakkında da "Sayın Başkan, siz yeni rejimde sayın cumhurbaşkanın vekalet edemeyeceksiniz yeni sistemde sayın cumhurbaşkanına seçilen değil, atanan biri vekalet edecektir" dedi. Meclis Başkanı Kahraman'ın kendisine yanıt vermesi üzerine tekrar kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, "Seçimle gelmeyenlerin Türkiye’yi yönetmesi 1 saniye bile olsa bizim kabul edebileceğimiz bir anlayış değildir, nokta!" ifadesini kullandı. Daha sonra kürsüye sırasıyla Başbakan Binali Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ çıktı.

Meclis'teki 23 Nisan özel oturumda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında tansiyon yükseldi. Salondan yanıt gelmesi üzerine Kılıçdaroğlu, "Beni dinlemek zorundasınız" dedi. Meclis Başkanı "Hatipe müdahale etmeyelim" diye vekilleri uyardı. Kılıçdaroğlu ise "Sayın Başkan ben Meclis'in itibarını korumak zorundayım" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, kendisine sataşılması üzerine şunları söyledi: "Milli iradeyi sattınız. Milli irade varsa milli irade burada tecelli etmiştir. Hiçbir sınıf hiçbir makam bu TBMM’yi feshedemez.Ben bu meclisin itibarını korumak zorundayım. Ben milli iradeye saygı göstermek zorundayım. Tarih millet egemenliğini feshetme yetkisini bir şahsa veren milletvekillerini unutmayacaktır"

İsmail Kahraman cevap verdi

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının ardında TBMM Başkanı İsmail kahraman şöyle konuştu: "Bana hitaben söylediğiniz birkaç cümle var kısa da olsa dokunmak istiyorum. Sayın genel başkan bana bir sualde tevcih buyurdular. Kuvvetler ayrılığının birbirine karışmaması demokrasinin esaslarındandır. Bendeniz meclis başkanı olarak yürütmenin de içinde bulunmuş olmanın verdiği sıkıntıları bilirim. Ben yasamanın başındayım yürütmenin değil. Sadece bu noktadaki arzımı ifade ettim."

Kılıçdaroğlu tekrar kürsüye geldi

İsmail Kahraman’ın sözlerinin ardından kürsüye tekrar gelen Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Sayın başkan duyarlılığınız için teşekkür ederim, ben Türkiye’yi seçimle gelenlerin yönetmesini isterim. Seçimle gelen bir yurttaşın yerine vekalaet edecek kişinin de seçimle gelmesi lazım. Eğer seçimle gelmiyorsa milli iradenin saygınlığına gölge düşmüş olur. ancak ve ancak darbe dönelerinden seçimle gelmeyenler Türkiye’yi yönetmiştir. Seçimle gelmeyenlerin Türkiye’yi yönetmesi 1 saniye bile olsa bizim kabul edebileceğimiz bir anlayış değildir nokta."

Başbakan Yıldırım, kürsüye çıktı, yanıt verdi

Başbakan Yıldırım, ikinci kez kürsüye geldiğinde şunları söyle:

"Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 97. Yıldönümünü idrak derken böyle bir tartışmanın içinde olmak istemedikçe ancak bazı doğruların bilinmesi adına söz aldım. Bir kere Sayın Başkan, başkan yardımcısının vekalet etmesini demokratik bulmadığını ifade ediyor.

"Bu hali hazırda bizim anayasamızda da mevcuttur. Sayın Numan Kurtulmuş başbakan yardımcısı olarak tayin edildiğinde milletvekili değildi ve başbakana vekalet etti. Seçilmemişti. Milletvekili değildi vekalet etti. Bizim anayasamızda bakanların meclis içinden olabileceği gibi meclis dışımdan da atanabileceğine yönelik açık hüküm vardır. Vekalet meşruiyet aslından cumhurbaşkanın seçilmesiyle oluşmuştur.

"Yürütme görevini yapan cumhurbaşkanı vekaletini istediği çalışma arkadaşlarından birine verebilir.

"İkinci husus meclisin feshedilmesi meselesidir. Kampanya boyunca böyle bir şey olmadığını karşılıklı seçimleri yenilemek meselesi olduğunu anlattık. Bu kadar açıktır. Bu meclis 2 sefer feshedilmiştir. Biri 1960 diğeri, de 1980’de. 15 temmuzda ‘da feshetmeye çalıştılar derslerini aldılar. Çünkü milli irade onlara geçit vermedi.

Kemal Kılıçdaroğlu 3. kez kürsüye geldi

Kürsüye gelen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Sizi üzmeyeceğim sayın başkan. Başbakanın yaptığı açıklamayı dikkatle dinledim. Sayın Numan Kurtulmuş’un vekalet etmesi bizim reddettiğimiz bir şey değil. Çünkü hükümet parlamentoya geldi ve parlamentodan güvenoyu aldı. Hükümetin parlamentodan güvenoyu almasında bir sorun yok.

"Kim olursa olsun. İster muhtar ister belediye başkanı ister milletvekili ister başbakan ister cumhurbaşkanı. Gücünü milletten almıyorsa reddediyoruz."

Fesih yetkisi tartışması

"İki Meclis'in feshi. Adalet Bakanı burada mı? 9 ocakta bu kürsüde bir açıklama yaptı. Meclisi fesih yetkisi vardır diyor. Bugünkü anayasa da da var diyor. Ama gerekçe lazım. Şimdi siz kalkıp diyorsunuz ki fesih yetkisi yok. Bal gibi fesih yetkisi var ve biz buna karşıyız."

 İLGİLİ HABERLER