Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

'Kuzey Suriye’de devlet kurulmasına müsaade etmeyeceğiz'23.6.2017 20:22:38
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye sınırındaki Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde halka hitap etti. 80 milyonu sevdiklerini ve vatanı böldürmeyeceklerini söyleyen Erdoğan, 'tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' ilkesini 'Rabia' olarak tanımladıklarını belirterek, "Ama Rabia'yı birileri, Kılıçdaroğlu gibiler bilmiyor. Anlamaz o. Kandil'in atıkları var ya onlar da bilmez. Ama biz biliriz" dedi.

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in de eşlik ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ceylanpınar'da Ak Partili belediye yönetimi ile yeni bir dönemin başladığını söyledi. Ceylanpınar'ın alt ve üst yapısıyla daha güzel olacağını belirten Erdoğan, geçmiş zihniyetlerin ise insanları hendek ve çukura mahkum ettiğini belirterek şöyle dedi:

 

"Benim Ceylanpınar'da yaşayan kardeşim toz, toprak, çamur, hendek, çukura mı mahkumdu? Geçmişteki zihniyet her yerde olduğu gibi burada da vatandaşları hendeklere, çukurlara, çamura, toza, toprağa mahkum etti. Çünkü insan muamelesi yapmadılar. Şimdi ise devran değişti. Elhamdülillah her geçen gün daha güzel olacak. Ara sokaklara varıncaya kadar, imar planlarına varıncaya kadar her yer daha güzel olacak. Şunu iyi biliniz; biz her zaman yanınızdayız ve yanınızda olmaya devam edeceğiz. Şanlıurfa'ya son 15 yıl içerisinde yaptığımız yatırım yaklaşık 35 katrilyon. Öncekiler neredeydi hiç. Onlar aldıkları parayı dağa gönderdiler dağa. Onlar parayı bu ülkenin evlatlarına kurşun olarak kullandılar. Fakat biz bu millete sevdalıyız, Arap, Kürt, Türk 80 milyonuna sevdalıyız. Böyle olmaya da devam edeceğiz. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik, öyle sevmeye de devam edeceğiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referandumda Ceylanpınar'ın yüzde 50'nin üzerinde 'evet' oyu verdiğini hatırlatarak, "Artık hanımlar, gençler kapı kapı dolaşacak ve herkesi bu çatının altına davet edeceksiniz. Durmayacağız ve çok çalışacağız. Rabbim çalışana veriyor, yan gelip yatara değil. Yeni Anayasa oylandı Ceylanpınar yüzde 50'nin üzerinde 'evet' dedi ama yeterli değil daha çok bekliyoruz. Şimdi hedef Mart 2019 ve Kasım 2019’da iki önemli seçim var. Buna şimdiden hazırlanacağız" dedi.

Erdoğan, Suriye iç savaşının ardından Türkiye'ye sığınan Suriyeliler kucak açtığı için Ceylanpınar ve Şanlıurfalılara da ayrıca teşekkür etti.

'GABARSA GABAR, CUDİYSE CUDİ, HER YERDE VARIZ, OLACAĞIZ'

Alandan yükselen 'Dik dur eğilme, bu millet seninle' sloganına, "Biz Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz. başka hiçbir yerde değil" sözleriyle karşılık veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek şöyle konuştu:

"Rabia'yı Kılıçdoaroğlu gibiler bilmiyor. Anlamaz o. Diğerleri Kandil'in atıkları var ya onlar da bilmez. Ama biz biliriz. Birincisi tek millet. Biz tek milletiz; Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Abaza, Boşak 80 milyon tek milletiz. İkincisi tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanının rengidir, hilal bağımsızlığımız ifadesidir, her yıldız şehidimizin ta kendisidir ve başka bayrak tanımayız. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. İşte 780 bin kilometre kareyle bu topraklarla vatanımızı kimseye böldürtmeyeceğiz. Gabar'sa Gabar, Cudi'yse Cudi, Tendürek'se Tendürek, Bestler Dereler'se Bestler Dereler, her yerde varız, olacağız. Bu milletin huzuruna kimse inşallah el atamayacak. Dört; tek devlet; Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devlet tanımıyoruz ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin garantisi altında bu hizmetleri sürdüreceğiz."

Erdoğan, konuşmasının sonunda Ceylanpınarlılar'ın bayramını kutladıktan sonra helikopter ile Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki bir diğer ilçesi olan Akçakale'ye hareket etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, AKÇAKALE'DE KONUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ceylanpınar'ın ardından Suriye'nin terör örgütü PYD denetimindeki bir başka kenti olan Telabyad ile komşu olan Akçakale'ye geçti. Helikopter ile ilçeye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Akçakale Kaymakamlığı önündeki alanda toplanan 5 bin kişilik kalabalığa otobüs üzerinden hitap etti.

Referandumda Akçakale'nin, yüzde 95.25 'evet' oyu ile Türkiye'de en yüksek oyun çıktığı üçüncü ilçe olduğunu hatırlatarak vatandaşlara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "16 Nisan referandumunda ortaya koyduğunuz yüksek performansla Türkiye'nin üçüncü ilçesi olarak bize verdiğiniz destekten dolayı sizleri tebrik ediyorum. Akçakale yüzde 95'in üzerinde 'evet' demek suretiyle Türkiye'de birçok şeyi evvel Allah yıktı. Siz bizi sevdiniz, biz de sizi seviyoruz" dedi.

Akçakalelilere ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyelilere kucak açtığı için teşekkür eden ve terörle mücadelenin kararlılıkla süreceği mesajını veren Erdoğan şöyle konuştu:

"Şunu unutmayın; bizler özellikle terörle mücadelede inşallah sizlerin bu duruşunuzla birlikte evvel Allah terörü gömeceğiz. Akçakale şu ana kadar ortaya koyduğu bu duruşuyla gerçekten tam bir ensar olma özelliğini ortaya koydu. Siz Suriyeli muhacirlere ensar oldunuz. Onlara gönlünüzü açtınız. Şu anda Akçakale'nin nüfusundan fazla burada Suriyeli muhacirlerin olduğunu biliyorum. Ama siz yılgınlık göstermediniz, 'bunlar nereden geldi' demediniz, gönlünüzü, kucağınızı açtınız ve çorbanızı paylaştınız. Onun için şahsım ve milletim adına sizlere teşekkür ediyorum. Avrupalı, batılı 3-5 bin kişiyi misafir edemezken, onlara kapısını açamazken, Türkiye 2 milyona kapısını açtı. Şu ana kadar yaptığımız harcamalar 30 milyar dolara yaklaşıyor, Avrupa verdiği sözleri tutmadı ama biz yolumuza devam ettik. Niye şuna inanıyorduk veren el alan elden hayırlıdır. Biz sizi seviyoruz. Ne Arabın Türk'e, ne Türk'ün Araba üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak Allah'a olan yakınlık iledir. Öyleyse biz bölücü olmayacağız. Arap, Kürt, Türk ayrımı yapmayacağız ve 80 milyonu kucaklayacağız. Çünkü biz yaradılanı yaradandan ötürü sevdik."

'KUZEY SURİYE'DE DEVLET KURULMASINA ASLA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ'

Vatanı bölmek isteyenlere her yeri dar ve mezar edeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İşte Kandil, işte Tendürek, Cudi Gabar, Bestler Deresi buralarda mücadeleler ortada. Şehitlerimiz olmuyor mu? Oluyor ama bu mücadeleyi kararlı şekilde sürdüreceğiz" dedi.

Erdoğan, konuşmasının bu bölümünde Bakara Suresi'nin 154'üncü ayetini Arapça okudu ve ardından Türkçe tercüme ederek, "Hüküm ortada; kesinlikle Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz, onlar diridirler, ancak bilemezsiniz. Onlar bizimle beraber ve şehadet makamların en yükseğidir. Türkiye Cumhuriyeti'nden başka devlet yok. Paralel devlet, şu, bu asla tanımıyoruz. Terör devleti buna müsaade etmedik etmeyeceğiz ve gereği neyse yaparız. Şimdi güneyimizde Suriye'nin kuzeyinde PYD, YPG bunlar bir gayretin içindeler. Akçakale'den sesleniyorum; yanınızda kim olursa olsun, arkanızda kim olursa olsun, bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti devleti silahlı kuvvetleriyle, bütün imkanlarıyla kuzey Suriye'de bir devlet kurulmasına asla müsaade etmeyecektir. Bunu biz Amerika’ya da söyledik, diğer ülkelere de söyledik. Asla böyle bir şeye lütfen fırsat vermeyin, verirseniz oradaki mücadele farklı olur ve sizler terör devletleriyle anılırsınız. Bu konuyla ilgili mücadelemizi de sürdüreceğiz" diye konuştu.

Erdoğan konuşmasının sonunda referandumdaki destek için tekrar teşekkür ettiği vatandaşlardan 2019 yılında yapılacak seçimlerde daha yüksek oranda destek istedikten sonra Harran'a gitti.İLGİLİ HABERLER