Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu'ndan 'tutuklanma' açıklaması: Evet, darbeciler bunu yapabilir21.8.2017 09:17:03
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri sonrası tutuklanacağı yolundaki haberlere ilişkin, “Gayriciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Her şeye hazırlıklıyım” dedi.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklanacağı yolundaki haberlere ve Erdoğan'ın bu yöndeki açıklamalarına ilişkin konuştu.

Hürriyet Daily News gazetesine konuşan Kılıçdaroğlu, şu açıklamaları yaptı:

Bir gözdağı taktiği mi yoksa ciddi bir tutuklanma olasılığıyla mı karşı karşıyasınız?

Bu ülkede yargı bağımsızdır diyen kişi ana muhalefet partisinin genel başkanına açıkça yargı yoluyla sopa göstermeye kalkıyor. 15 Temmuz darbe girişiminden beş gün sonra OHAL ilan edildi. Biz buna sivil darbe diyoruz. Her darbe kendi hukukunu yaratır. 12 Mart, 12 Eylül’de bunu gördük. Sivil darbeciler kendi hukuklarını oluşturdular. 20 Temmuz’dan sonra da sivil darbeciler OHAL ve KHK ile darbe hukukunu oluşturuyor. Geçmişte darbeciler nasıl herhangi bir kişiyi tutuklatıp rahatlıkla hapse attırabiliyorsa aynı yetkinin kendisinde olduğunu sanıyor bizim diktatör. “Ben de yakalarım yargı benim emrimde atarım içeriye.” Biz bunlara pabuç bırakmayız. ‘Bu özgüveniniz nereden’ diye sorarsanız; ortada bir suç yok. MİT TIR’larıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’nin kararı var; ‘Bunlar devlet sırrı değil’ diyor.

Bir sivil darbe olduğunu ve onun kendi özel hukukunun oluştuğunu iddia ederek sizi başka bir şekilde hapse gönderme ihtimaline mi işaret ediyorsunuz?

Evet, darbeciler bunu yapabilir. Cumhurbaşkanı ‘Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyorum’ demişti.

Yani tutuklanma olasılığını ciddi görüyorsunuz?

Her darbe kendi hukukunu yaratır; kendi mahkemesi, kendi polisleri gözaltına alıp tutuklatabilir de. Gayri ciddi bir söz olarak bunu görmek doğru değil. Daha önce de dedim; Türkiye’de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Hiç kimsenin derken buna ben de dahilim.

Yani ‘Ben her şeye hazırlıklıyım’ diyorsunuz.

Elbette.İLGİLİ HABERLER