Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Başbakan Yıldırım: 'Hesabı yanlışta ısrar edenlerden soracağız'24.9.2017 15:07:40
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Mamak İlçe Kongresi’nde konuştu. Kuzey Irak'ta gerçekleştirilecek referandumla ilgili açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, "Bu referandum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bunun hesabını oradaki insanlardan değil, bu yanlışlıkta ısrar edenlerden soracağız" dedi.

İşte Başbakan Yıldırım’ın konuşmasından satır başları:

Dün TBMM’de önemli bir karar aldık. Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin kör inadı sonrası Cumhurbaşkanımızın riyasetinde MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısını yaptık. 

Yine dün gece meclisimizde MHP ve CHP gruplarının desteğiyle tezkereyi kabul ettik. Böylece Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümetimize meclisimiz bir yıl daha yetki verdi.

Üzülerek ifade ediyorum, müttefik bazı ülkelerin kısa vadeli çıkarları adına iş tuttukları terör örgütleri Türkiye’nin milli güvenliği için tehdit oluşturuyor.

Güney sınırlarımızda herhangi bir şekilde yeni oluşumlar Türkiye tarafından asla hoş görülemez. Kuzey Irak’ta yarın yapılacak referandum gayrı meşrudur ve yok hükmündedir.

Bu referandum sonrası yaşanacak muhtemel gelişmelerden bu referanduma karar veren tek başına, halkıyla danışmadan bütün milletlerin karşı çıktığı, BM’nin de karşı olmasına rağmen inat eden Kuzey Irak bölgesel yönetimi, birinci dereceden sorumlu olacaktır.

Bu işleri çözüm yolu tek taraflı hiçbir şekilde ikazlara kulak asmadan gayrı meşru bir referandum kararı değildir. Bu işin yolu oturup konuşmaktır. Sorunları müzakereyle ele almaktır.

Türkiye burada hep yapıcı oldu. Merkezi ırak hükümetinin tüm kısıtlamalarına rağmen Kuzey Irak’taki kardeşlerimizin mağdur olması için her türlü desteği verdi. Ama görülüyor ki bu yaklaşımımızı yeterince anlamamışlar.

Ama şunu iyi bilsinler biz bölgenin istikrarı için oradaki insanlara yardım elimiz uzatmaya devam edeceğiz. Bu referandum nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın bunun hesabını oradaki insanlardan değil, bu yanlışlıkta ısrar edenlerden soracağız.

İLGİLİ HABERLER