Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu çok çarpıcı rakamlar verdi... İşte faiz lobisi17.10.2017 15:21:49
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski Başbakan Ecevit için sözlerine çok sert tepki gösterdi.

Merhum Başbakan Bülent Ecevit için de konuşan Kılıçdaroğlu “Bülent Ecevit hep halktan yana politikalar oluşturdu. Ne ezen ne ezilen, insanca hakça düzen sözü ona aittir. Bütün baskılara rağmen Kıbrıs’ta barışı sağladı. Ecevit’e dil uzatırsanız bir dur deriz. Önce sen ağzını bir yıka. Sonra Ecevit’e dil uzat. Bir kareyle eleştiriyorsunuz. İnsanda biraz ahlak olur. Ebediyete intikal edenlerin arkasından sadece rahmet okunur. Müslümanlıkta böyle bir şey yoktur. Rahmetli Ecevit ne yaptı? Cebini mi doldurdu, devleti mi soydu? Onurlu ve dik durdu, ülkesinin çıkarlarını sonuna kadar savundu.

KABİLE DEVLETİ POLEMİĞİ

Cumhurbaşkanı’nın ABD’ye hitaben yaptığı “Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir” sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu “Adalet terazisi eğilip bükülmüşse orada demokratik devlet yoktur. Orada kabile devleti vardır” dedi.
Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü “Kabile reisi diyor ki ‘isteseniz de istemeseniz de bu yasa Meclis’ten çıkacak’ Buna, Meclis Başkanı da reisin elemanları olan milletvekilleri de bir şey demiyor”

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle: 

Enis Berberoğlu hakkındaki karar bozuldu ama kendisi hala hapiste. Bozulmuş kararın tutukluluğu olur mu? Yargıyı yeniden ayağa kaldırmak bizden çok yargının görevi. Eğer olmayan bir suçtan bir kişi hala hapisteyse onu dışarı çıkarmak yargının görevidir. Anayasa Mahkemesi bu ülkenin teminatıdır. Anayasa Mahkemesi'nin AİHM'den önce adaleti dağıtması lazım. Yargıya büyük görevler düşüyor. Umarım Anasaya Mahkemesi daha önce verdiği kararların arkasında durur ve kararını verir.

ÇİFTÇİ EŞİNDEN GELEN MEKTUP 

Bir çiftçi eşi bana bir mektup verdi: Sayın Kılıçdaroğlu ben çiftçi eşiyim, sizden ricam çiftçilerin sessiz çığlıklarının sesi olmanız. Her türlü zarar ettik. Bankalardan kredi çektik. Yine olmadı. Biz çiftçiler bankaların esiri olduk. Avukatların eline düştük. Traktörlerimiz, evlerimiz hacizli. Şimdi de hapislere düşeceğiz. Bizim suçumuz ne? Çaresizim, tek çarem sizsiniz. Çiftçilerin banka borçlarına bir kolaylık gelsin. Erteleme için de bizden 5-6 bin lira para isteniyor. Biz ne yapacacağız? Biz çiftçiler yok olursak bütün ülke yok olur. 

Çiftçinin en çok kullandığı şeker gübrenin fiyatı iki sene önce 400 liraydı şimdi 800 lira. 

Biz emeğin yanındayız, kim malı götürüyorsa da onun karşısında dururuz.

İki sene önce mazot 3.5 liraydı. Bugün 4 lira 80 kuruş. Ne olacak çiftçinin, tır, kamyon şoförünün hali. İki sene önce mazot 3.5 liraydı. Bugün 4 lira 80 kuruş. Ne olacak çiftçinin, tır, kamyon şoförünün hali. Sen de sandığa gittiğinde sen beni perişan ettin ben de seni perişan edeceğim. Sana oy yok diyeceksin. 

Bir kanun görüşülüyor torba kanun. Tütüne, araçlara zam yapan kanun. 3 mobil telefon şirketinin 5 milyar liralık borcu siliniyor. Bunlar kar ediyorlar ama devlete ödemeleri gereken 5 milyar lirayı ödemiyorlar. Bütün masraflar çiftçilerden alıyorlar. CHP iktidarında 4 milyar 300 milyon liralık borcu da faizi de sileceğim. Nohut, pamuk ithal ediyoruz. Bizim neyimiz eksik. 

"BU ÜLKENİN BÜTÜN İNSANLARI BİR AVUÇ FAİZCİYE ÇALIŞIYOR"

Sırbistan'dan 5 bin ton et ithal edeceğiz. 2010'de et ithalasına 6 liradan başladık, bugün 14 lira. Herkes kendi ülkesinin besicisini korur biz nasıl cezalandırırız diye vergileri indirdiler. Karkas ette gümrük vergisini indirdiler. Et ucuzlamadı. Kıymanın kilosu 40-45 lira. Nasıl bu hale geldik, kim kazanıyor? Et ithal ettiğiniz ülkenin besicisi kazanıyor. Et deyince aklımıza kasap gelir. Sırbistan'dan et alacaklar. Bizim aklımıza Sırbistan kasabı geliyor. Bir gecede 8 bin Bosnalı Müslüman katledildi. Gidiyorsun tokalaşıyorsun 5 bin ton et alıyorsun. Bunlar besmelesiz kesildi, bunların saraya gitmesi lazım. Çiftçi kazanmıyor, emekliye bir şey vermedi, işçi asgari ücrete mahkum edildi. Kazanan kim? Size bir sır vereyim, faiz lobisi alıyor. Bu ülkenin bütün insanları bir avuç faizciye çalışıyor. Yaklaşık 3 yıllık sürede vatandaşların bankalara ödediği faiz 127 milyar lira. Bir de Türkiye'nin dışarıya ödediği faiz var. 15 yılda ağustosa kadar Türkiye'nin yabancıya ödediği faiz 144 milyar dolar. Bunu ben mi ödüyorum? 

 İLGİLİ HABERLER