Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

'AK Parti-MHP ittifakının yüzde 50+1'i yakalaması zor'20.11.2017 16:37:09
Gezici Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gezici, "AK Parti ile MHP birlikte hareket etse dahi yüzde 50+1'i yakalamaları zor" dedi.

Gezici Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gezici, AK Parti ile MHP arasında karşılıklı açıklamalarla gündeme gelen seçim ittifakı tartışmasına  ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

RS FM’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunudinle programına konuk olan Murat Gezici, şunları söyledi: “Sayın Erdoğan ile sayın Bahçeli’nin hal ve hareketleri, ne kadar zor bir süreçten geçtiklerini, yüzde 50+1’in ne kadar zor olduğunu gösteriyor. AK Parti ve MHP’nin birlikte dahi hareket etse, yüzde 50+1’i yakalamaları çok zor görünüyor.”

‘AK PARTİLİLERİN YÜZDE 24’Ü ‘BEN ATATÜRKÇÜYÜM’ DİYOR’

Gezici, AK Parti’nin ‘Atatürk açılımı’ yaptığı yolundaki yorumlara ilişkinse şunları söyledi:  “Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayanların yüzde 55’i, kendisini ‘Ben Atatürkçüyüm’ diyerek tanımlıyor. AK Parti’ye oy verenlerin de yüzde 24’ü kendisini Atatürkçü olarak ifade ediyor. MHP’ye oy verenlerin yüzde 65’i de kendisini ‘Atatürkçüyüm’ diyerek tanımlıyor. Ayrıca, AK Parti’ye oy verenlerin 3’te 1’inin sadık seçmen olmadığı görülüyor. Yani bu seçmen kitlesinin ‘yenilikçi, reformcu, ilerici’ bir sisteme ait bir seçmen grubu olduğunu tespit ediyor. Bu insanlar, yaşam standartlarına ve konforlarına oy veriyor.”

Murat Gezici, AK Parti seçmenine ilişkin şunları söyledi: “AK Parti’nin yüzde 12-15 arasındaki oyu askıdadır. Bu seçmenlerin, merkez seçmen oldukları, demokrat ve Atatürkçü ve cumhuriyetçi bir kitle oldukları görülüyor. Kim bunlar? ANAP, DYP, Demokrat Parti kültüründen gelenler ve o kültürden gelenlerin çocukları bu grubu oluşturuyor. Sayın Erdoğan’ın bu seçmen kitlesini ikna etmesi gerekiyor.”

‘SEÇİM BARAJI AŞAĞI ÇEKİLİRSE MHP’YE YÖNELİM OLABİLİR’

AK Parti ile MHP’nin güç birliği yapmasının MHP’ye zarar vereceğini ileri süren Gezici, seçim barajı yüzde 7 seviyesine çekilirse, İYİ Parti’deki ve AK Parti’deki ülkücülerin ‘MHP baraj altı kalmasın’ diyerek MHP’ye oy verebileceğini belirtti. Gezici, şöyle konuştu:

“Devlet Bahçeli’nin ise, önümüzdeki seçimlerde, şu anki oyundan yüzde 65 ila 70 civarında bir kopma ihtimalini yüksek görüyor. Devlet bey, bu riski gördüğü için, önümüzdeki süreçte barajla ilgili açıklama yapıyor. İttifak halinde ise MHP tabanının yüzde 35’i bu ittifaka evet diyebilir. Baraj seviyesi, yüzde 7 tutulursa, MHP barajı geçsin diye, İYİ Parti’deki ve AK Parti’deki ülkücülerden oy alabilir. AK Parti ile MHP arasındaki güç birliği, MHP’ye zarar verebilir.”İLGİLİ HABERLER