Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

ABD YPG'ye silah vermeme sözünü tutacak mı...26.11.2017 05:28:26
ABD Başkanı Trump'ın Erdoğan'la yaptığı telefon görüşmesinde YPG'ye silah vermeyi durduracaklarını ifade etmesinin ardından bu sözün tutulup tutulmayacağı tartışmaları başladı.

Önce Irak’ta daha sonra Suriye’de etkisini yitiren ABD Başkanı Trump, sürecin içinde kalmak adına önceki gün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı arayarak, Suriye’deki ABD politikasının hata olduğunu belirtti ve bundan sonra PKK/PYD’ye silah yardımı yapmayacaklarına dair söz verdi.

ABD’nin Suriye krizinde Türkiye’ye verdiği bu söz ilk değil. Ancak geçmişte verilen sözlerinin hiçbirini yerine getirmeyen ABD’nin bu sözü tutup tutmayacağı da merak konusu olarak gündemdeki yerini koruyor. Son olarak dün açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Trump’un sözünü tutmasını bekliyoruz” diyerek bu kaygıları üst mertebeden dile getirdi.

Bugüne kadar hem Irak üzerinden kara yoluyla, hem de Suriye’deki üsleri üzerinden hava yoluyla PKK/PYD’ye yaptığı silah, mühimmat ve zırhlı araç yardımı 4 bin TIR’a yaklaştı. ABD, IŞİD bahanesiyle PKK/PYD’ye son yardımını geçen hafta içinde yaptı. Rakka’dan IŞİD’in temizlenmesinin üzerinden 1 ay geçmesine rağmen yapılan bu yardımda 200 TIR’a yüklenen zırhlı araçlar yer aldı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası FETÖ lideri Fetullah Gülen’in iadesi konusunda Türkiye’yi oyalayan ABD, Suriye konusunda da Türkiye’ye verdiği hiçbir sözü tutmadı. 2016’da yapılan Fırat Kalkanı Harekatı’yla PKK koridorunu kesen Türkiye’ye, ABD, PKK’lı güçlerin Münbiç’ten çıkarılacağına dair söz vermişti. Ancak ABD, Münbiç’i kendi eliyle terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’ye verdi.

Terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adı altında Münbiç’te kontrolü sağlayınca gözler ABD’ye çevrildi. TSK’nın El Bab’ı almasından sonra yeni hedefin Münbiç olduğunun açıklanmasının ardından ise bölgeye gelen ABD zırhlıları PKK/PYD’yi korumaya aldı.

ABD’nin IŞİD’e karşı PKK/PYD’yi desteklemesinin Türkiye’nin endişelerini artırdığı yönündeki açıklamalara ABD tarafı, “PYD’nin IŞİD’den ele geçirdiği bölgelerde kalıcı olmayacak” diyerek cevap vermişti. Örgüt Tel Abyad’dan başlayarak yerleşti. Bugün bölgede özerklik adımları tartışılıyor, aralık ve ocak aylarında seçimler yapılması bekleniyor. ABD yardımıyla kendisini bölgede bir devlet gibi gören PKK/PYD hem Suriye Hükümeti’ne hem de Afrin’e operasyon hazırlığında olan Türkiye’ye tehditler savuruyor.

Son olarak BBC’nin haberiyle gündeme gelen Rakka’daki IŞİD mensuplarının ABD’nin desteğiyle şehirden çıkarılıp başka bölgelere gönderilmesi bölgede bardağı taşıran son damla oldu. Aynı tarihlerde Türk emniyetinden yapılan açıklamada 800 IŞİD’linin sınırlarımızdan geçtiği belirtildi. Bugün ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde 10 üssü bulunuyor. Bu üslerden ayrıca PKK/PYD’ye Türkiye’deki İncirlik Üssü, Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü ve Irak’taki üslerinden hava desteği sağlıyor.

Öte yandan ABD’li yetkilinin yanlışlıkla açıklamasıyla ortaya çıkan sonuçlara göre bugün Suriye’nin kuzeyinde ABD’nin 4 bin askeri bulunuyor.

Hava operasyonları ve taşeron örgütleriyle şehirleri harap hale getiren, onbinlerce insanın ölmesinden sorumlu olan ABD’nin bölgeden çekilmek zorunda kalırken Türkiye’ye verdiği “YPG’ye silah vermeyeceğiz” sözünün ne kadar gerçekçi olacağı önümüzdeki süreçte daha net olarak ortaya çıkacak.İLGİLİ HABERLER