Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Zarrab'ın tutuklandıktan sonraki ilk hamlesi ne oldu...3.12.2017 08:05:47
ABD'deki davada yaptığı itiraflarla gündem olan Rıza Sarraf'ın tutuklandıktan hemen sonra Türkiye'deki holdingi de kuyumcuyu da dövizciyi de boşalttığı ortaya çıktı.

Mal varlıklarına el koyulan Rıza Sarraf'ın en büyük firmalarından biri olan Roysar Holding’in Beyoğlu Fındıklı’daki binasının, ABD’de tutuklanmasının ardından boşaltıldığı ortaya çıktı. Sarraf, çalışanları da işten çıkarılmış. 17-25 Aralık sürecinin ardından Sarraf cezaevinden çıktıktan sonra şirketlerini Beyoğlu Meclisi Mebusan Caddesi’ndeki bir binaya taşıdı.

29 Aralık 2014 tarihli Ticaret Sicili’nde yayımlanan kararlara göre Sarraf, merkezi Bahçelievler Metroport Busidence’te olan Royal Holding, Royal Denizcilik, Are Havacılık ile Orient Bazaar’daki Safir Altın’ı Meclisi Mebusan Caddesi üzerindeki 67 numaralı binaya aldı. Hürriyet'in haberine göre, kayıtlara göre Royal Holding, 27 Aralık 2010’da 5 milyon lira sermayeyle Sarraf tarafından kuruldu. Şirketin tek hissedarı olan Sarraf, 26 Şubat 2016 tarihinde şirketin ismini değiştirdi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, önceki gün Sarraf hakkında ‘mal varlıklarına el koyulması’ kararı verdi. Ancak Sarraf'ın, üzerinde Royal Holding tabelası bulunan Fındıklı’daki şirket binasının içinin boşaltıldığı ortaya çıktı. Beyoğlu Meclisi Mebusan Caddesi’nde bulunan yedi katlı binada iki güvenlik görevlisi bekliyor. Kapıları zincirlenen binadaki güvenlik görevlisi Ahmet İlgin, “Zarrab Amerika’da tutuklandıktan sonra bina boşaltıldı. Yaklaşık 20 kişi çalışıyordu, işten çıkarıldı. Sonra bilgisayarlar götürüldü. Aylardır hiç kimse gelip gitmiyor. Maaşlarımız hesaba yatıyor. Arayan soran yok” dedi. Şirketin isminin Roysar olarak değiştirilmesine rağmen bina içerisinde Royal Holding tabelaları var. Roysar Holding’i telefonla aradığımızda Fındıklı’daki Royal Holding binası çıkıyor.

Kapalıçarşı bitişiğindeki Rococo Center işhanında Sarraf’a ait ‘Durak Döviz’ 17 Aralık sürecinin kilit noktalarından biriydi. Sarraf'ın para trafiğinin merkezi olduğu ileri sürülen Durak Döviz de 17 Aralık sürecinden sonra kapandı. Döviz bürosunun bulunduğu işyerinde şu anda bir kuyumcu tabelası bulunuyor. İşhanının güvenlik görevlisi, “Zarrab 17 Aralık operasyonundan sonra buraya uğramadı. Adamları işyerini kapattı. Sonra birkaç defa el değiştirdi. Yeni kiracılar da kuyumculuk ve döviz işiyle uğraşıyor” dedi.İLGİLİ HABERLER