Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

28 Şubat soruşturmasını başlatan hakim ve savcının akıbeti...21.12.2017 15:48:46
28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanıklı davada esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı, Orgeneraller İsmail Hakkı Karadayı ve Çevik Bir'in de aralarında bulunduğu 60 komutan için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını istedi. 60 komutan için müebbet istenen 28 Şubat soruşturmasını başlatan savcı da hakim de şu anda FETÖ'den tutuklu.

28 Şubat şüphelilerinin çoğunun tutuklanmasına karar veren Hâkim Mustafa Karatay, 15 Temmuz darbe girşiminden sonra FETÖ bağlantılı çıktı, görevden alınıp meslekten atıldı.

28 Şubat soruşturmasını Başsavcı Vekili Mustafa Bilgili yürüttü. Bilgili, kamuoyunda “Kozmik Oda Savcısı” olarak ünlendi. Yardımcısı Kemal Çetin ile birlikte 28 Şubat iddianamesini hazırladı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Bilgili hakkında FETÖ üyeliği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldı. 28 Şubat soruşturması sırasında ifadeye çağırdığı bütün askerler duraksamadan adliyeye gelirken Bilgili firar etti, meslekten atıldı.

Yaklaşık dört ay sonra 9 Kasım 2016’da sahte bir kimlikle Ankara’da yakalandı. Şimdi Sincan Cezaevi’nde tutuklu. Yardımcısı Kemal Çetin de meslekten atıldı.

DİĞER KUMPAS DAVALARIYLA AYNI

28 Şubat davası sanıklarından emekli Albay Alican Türk, Aydınlık’a yaptığı açıklamada,”Bu dava da diğer kumpas davalarının birebir aynısı. Hepsinin amacı TSK’nın susturulmasıdır. Bugünkü koşulları hazırlamak için TSK hedef alındı. Cumhuriyetin temel değerlerini, laikliği benimseyen TSK personeli hedefteydi. 28 Şubat bir darbe değildir. 28 Şubat’ı darbe olarak göstermek FETÖ işidir. FETÖ’ye bağlı yargıç ve siyasilerin ortak kumpasıdır” diye konuştu.

ERBAKAN’IN ÖLMESİ BEKLENDİ

28 Şubat dönemine ilişkin 103 kişi hakkında, ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren devirmeye, düşürmeye iştirak’ suçlamasıyla açılan davaya bugün Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. 28 Şubat davası, soruşturmalarla birlikte 6 yıldır devam ediyor.

Bu davanın açılabilmesi için Necmettin Erbakan’ın ölmesinin beklendiğini belirten Türk, “Çünkü Erbakan, 28 Şubat’a darbe demedi, bu konuda şikayetçi olmadı. Bu dava da diğer kumpas davalarına benziyor. Diğer davalarda Mehmet Baransu vardı. Bizim davada da Tamer Tatar var. Bu kişi kendisine gönderilen belgeleri İstanbul’daki Balyoz savcılarına götürüyor bunlar daha sonra Ankara’ya Mustafa Bilgili’ye gönderiyordu. Bilgili de 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı. Genelkurmay Adli Müşaviri Muharrem Köse de Bilgili’yle dirsek temasındaydı. Bu soruşturmalarda görev alan hakim ve savcıların yüzde 90’a yakını şu an meslekten ihraç edildi. Bunlardan bir kısmı da tutuklu” ifadelerini kullandı.

SAHTE CD'LER

28 Şubat davasında da sahte dijitallerin iddianameye girdiğini hatırlatan Türk, “Bunlardan en temel olanı 3 yıl boyunca sanıklara verilmedi. Daha sonra biz bu CD’yi alıp incelettik ve üzerinde oynama yapıldığı tespit edildi. Mahkeme tarafından yaptırılan bilirkişi incelemesinde de bunun delil kabul edilemeyeceği belirtildi” dedi.İLGİLİ HABERLER