Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

AKP, 2018'e 'Gül Krizi' ile giriyor...29.12.2017 19:07:39
2018'de Türkiye'nin siyaset gündeminin de hareketli olacağı düşünülüyor. Yeni yıla girilirken AKP'de Abdullah Gül krizi yaşanıyor.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün son Kanun Hükmünde Kararme'ye yönelik eleştirileri üzerine AKP ile Gül arasında başlayan tartışma sürüyor.AKP medyasındaki bir çok isim Gül7e sert eleştiriler yöneltirken Gül'ün AKP'nin muhalif isimlerinin destek verdiği Karar gazetesini ziyaret etmesi "manidar" bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Gül'e yanıt verirken Arınç'ı da ima etmesi, bugün Gül'ün eleştirilere  yanıt vermesi ve geri adım atmaması üzerine AKP'den Gül'e bir eleştiri  daha geldi. 

Erdoğan, Abdullah Gül’ün KHK'ya itirazı için “Muğlaklıktan bahsetmesi üzücü, neye dayanarak böyle bir muğlaklıktan bahsediyorsunuz” tepkisini göstermişti. Erdoğan, "Kendileri tarafından yapılan o açıklama, aldığı retweet’lerle süreci çok farklı bir yere doğru işletmiştir." diyerek Arınç'ın, Gül'ün paylaşımını reweetlemesini ima etmişti. 

Erdoğan'ın medya üzerinden Gül'e yaptığı bu eleştiriye Gül yine medya aracılığıyla yanıt verdi.
 
Cuma namazı çıkışı konuşan Gül, "önemli konularda görüşlerimi halkla paylaşma da tabi ki bir sorumluluk benim için" dedi.Gül sözlerini şöyle sürdürdü: "Biliyorsunuz bir Kanun Hükmünde Kararname yayınlandı. O kararnameyi ben sahiplendim doğru amaçla ve iyi niyetle yapılmış bir kararname. Yalnız orada bir boşluk görüyorum ve tereddüdüm şu... İleride durumdan vazife çıkartacak bazıları hepimizi çok üzecek olaylara vesile verebilirler. Onun için ufak bir düzeltmeyle bunun önüne geçilebilir diye düşündüm. Nitekim birçok saygı duyduğumuz hukukçu da bu şekilde açıklamalarda bulundular. Bunu oraya buraya çekmenin hiçbir anlamı yok açıkçası. Ben bütün hayatımı millet ve devlete hizmet ederek geçirmiş eski bir cumhurbaşkanıyım.

Karşılıklı açıklamalarla tartışma büyürken AKP Sözcüsü Mahir Ünal'dan Abdullah Gül'e aynı gün içinde yanıt geldi. Ünal'ın Gül'e yanıt verirken "AK Partili olduğunu düşündüğümüz" şeklinde bir ifade kullanması dikkat çekti. 

Mahir Ünal'ın açıklaması şöyle: 

11. cumhurbaşkanımızı sayın Abdullah gül AK Partinin milletvekilliği başbakanlık cumhurbaşkanlığı yapmış ve AK Partili olduğunu düşündüğümüz, dolayısıyla bizim bir ilkemiz vardır, dostlarımızın medya üzerinden konuşması bizi üzer.
Gördükleri bir eksiklik varsa biz işlerimizi istişare ile yaparız. Dolayısıyla sayın cumhurbaşkanımızın “üzüldüm” ifadesi de budur.
Bizimle dostlarımzın medya üzerinden konuşmasını ilke olarak kabullenmedik. Cumhurbaşkanımızın da sayın Abdullah Gül ile bu süreçte bir teması olmamıştır. 

 

İLGİLİ HABERLER