Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

CHP'ye göre seçimde başarının anahtarı...3.1.2018 13:09:22
CHP’de vekillere dağıtılan “Seçimde başarının anahtarı” çalışmasında CHP’ye yakın seçmenlerin başında sanayi ve hizmet kesiminde çalışanların geldiğine dikkat çekildi, “En hızlı büyüyen kesim hizmet sektörü, bundan en çok yararlanabilecek parti CHP’dir” denildi.
CHP’nin 2011 yılından itibaren seçim bildirgelerinin hazırlanmasında koordinatör rolü üstlenen, sosyolog, CHP İstanbul Milletvekili, Prof. Dr. Sencer Ayata, seçim hazırlıkları için “Seçimde başarının anahtarı” başlıklı bir çalışma yaptı.
 
Gazete Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre, çalışmada, “Seçmenlerin eğitim, gelir düzeyi ve vasıflı işlerde çalışma yüzdesi yükseldikçe CHP’ye oy verme eğilimi artmaktadır. CHP oyları beyaz yakalılar ve öğrenciler arasında en yüksek düzeye çıkmaktadır. Bu verilere göre, CHP’ye yakın olup en kolay kazanılabilecek seçmenlerin başında lise ve yüksekokul mezunu olup sanayi ve özellikle hizmetler kesiminde çalışanlar gelmektedir. Bu özelliklere sahip nüfusun yüksek olduğu mahalle ve ilçelerde CHP oyları tavan yapıyor” denildi.
 
Türkiye’de seçmen davranışının büyük ölçüde sosyo-ekonomik etkenler tarafından belirlendiğine yer verilen çalışmada, “Hizmetler sektöründe çalışanların oranı arttıkça CHP’nin oyları da artmakta; tarım kesiminde çalışanların oranı arttıkça CHP oyları da düşmektedir. Bilindiği gibi ekonominin en büyük ve en hızlı büyüyen kesimi hizmetler sektörüdür. Bu gelişmeden en çok yararlanabilecek parti ise CHP’dir” ifadeleri kullanıldı.
 
YAŞAM KALİTESİ
Yaşam kalitesi dikkate alınarak yapılan bir çalışmada, Türkiye’de yüksek gelişmişlik seviyesinde yer alan ve seçmenin üçte birinin yaşadığı 75 ilçede, CHP’nin oy oranının yüzde 35’i geçtiğine dikkat çekilerek, CHP’nin oylarını en çok bu ilçelerde artırdığı kaydedildi. Çalışmada, “İlçelerin gelişmişlik düzeyi yükseldikçe CHP’nin oy artış oranı da yükseliyor” denildi.
 
‘HEDEFLEME’ İPUÇLARI
Seçimde başarılı olmak için seçmenlerin bütününe ulaşmaya çalışırken, kazanılma ihtimali daha yüksek olan seçmenlere daha çok zaman ve kaynak ayrılması için “hedeflemenin” iyi yapılması gerektiğine dikkat çekilen çalışmada, milletvekillerine şu uyarılarda bulunuldu:
 
– Seçimleri kazanmak için asgari ne kadar oya ihtiyaç olduğu ülke, il, ilçe ve mahalle düzeyinde saptanacak.
 
– Hükümetin icraatından ve vaatlerinden memnun olmayan seçmenler belirlenecek. Hükümetten hoşnut olmayanlar arasında partiye ideolojik bakımdan daha yakın duran seçmenler tespit edilecek.
 
– Partiye yakın bu seçmenlerin demografik ve sosyal profilleri ayrıntılı olarak ortaya koyulacak.
 
– Hedef kitle belirlendikten sonra yakın seçmenlerin ortak ve farklı beklentilerini karşılayan parti politikaları öncelikle bu kesimlere iletilecek.
 
– Hedef kitleye öncelik verilirken, kesinlikle diğer seçmenler unutulmayacak ve ihmal edilmeyecek.
 
– Her seçmene ve her yere ulaşmaya çalışırken, öncelikli hedef, güçlü olunan yerlerin en uzağındaki değil, en yakınındaki seçmenlere ulaşmak olmalıdır
.
– Nitekim bir siyasi partinin oylarını artırma olasılığı en yüksek olan mahalleler, en yüksek oy almakta olduğu mahallelerin en yakınında olanlardır.
İLGİLİ HABERLER