Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

FETÖ'nün dizinin dibinde oturanlar, 15 Temmuz'dan sonra rektör, yargıç, bürokrat yapıldı...8.01.2018 13:57:36
CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Yön Radyo'da yayınlanan Bizim Stüdyo programına konuk oldu.

"AKP; 15 Temmuz'dan Sonra FETÖ'den Kopamadı" başlığı ile AKP-FETÖ ilişkisi üzerine hazırladığı rapor basında büyük ilgi gören Yasemin Öney Cankurtaran Yön Radyo programcısı Başak İkiz'in sorularını yanıtladı. 

FETÖ ile hiç bir ilişkisi bulunmayan bir çok kişinin AKP'ye muhalif olduğu uçin tutuklandığını beliten Cankurtaran, "FETÖ'nün dizinin dininden ayrılmayan bir çok ikişi ise 15 Temmuz'dan sonra yargıç,rektör ve bürokrat olarak atandı" dedi. 

Cankurtaran'ın açıklamaları şöyle: 

 

Bilindiği üzere 15 Temmuz 2016 günü  FETÖ’nün hain bir darbe girişimi oldu Türkiye’de. Bu darbe girişimine her kesimden her görüşten her yaştan vatandaşımız büyük bir direnç gösterdi ve darbe girişimi püskürtüldü.

CHP ilk andan itibaren dürbeye karşı cesur duruşunu gösterdi. Hatta bir gün sonrasında Recep Tayyip Erdoğan da Sayın Kılıçdaroğlu’na  teşekkür etti.

Biz hep birlikte böyle bir darbe girişimini püskürtmüşken arkasından biliyorsunuz Yenikapı’da bir manifesto yayınlandı. Sayın Genel Başkanımız 12 maddelik manifestoda bir daha Türkiye’de darbe olmaması için gereken önlemleri saydı.  

Fakat 20 Temmuz'da ikinci bir darbe oldu Türkiye’de. O da sivil darbeydi. Birinci püskürtülen darbeye karşı biz bütün Türkiye olarak direndik ama  AKP sivil darbeyi, KHK’larla Türkiye’yi yönetmek adına bırakmadı. KHK’larla parlementoyu dışlayarak Türkiye’yi demokrasiden uzak bir şekilde yönetmeye devam etti. Biz o noktadan sonra Türkiye’de sivil bir darbe olduğunu buna karşı bütün Türkiye’nin direnmesi gerektiğini ve demokrasinin tekrar sağlanıp parlementoya yetkilerinin geri verilmesini savunduk. 

Daha sonrasında ne oldu?

Bizim bu sivil darbeye karşı direnişimiz AKP tarafından CHP FETÖ ile mücadele etmiyor hatta FETÖ’cü yaftalamasına dönüştü. Hatta darbeye direnmediğimiz yalanına dönüştü.

CHP Milletvekilleri o gün meclisteki bombardımana karşı çağrıda bulunup, tüm vekillerimiz meclis çatısı altında  topladılar. Vatandaşlarımız sokağa çıktı. Sayın Kılıçdaroğlu darbeye  karşı ilk  açıklamayı yapanlardandı. Akabinde  hepimiz bu direnci gösterdik.

Ne zaman ki 20 Temmuz'da yapılan sivil darbeye karşı olduğumuzu gösterdik, meclisin yetkilerini KHK’larla yok sayamazsınız, meclis milletin sesidir, o sesi kısamazsınız dediğimizde de adeta bizler FETÖ’cü ve darbeci ilan edildik. 

15 Temmuz’dan sonra muhalif kesimlerin de dahil olduğu adı FETÖ ile hiç anılmayan, FETÖ ile hayatı boyunca ilgisi olmayacak, solcu, alevi, muhalif kişiler de dahil olmak üzere birçok gözaltılar, tutuklamalar, yargılamalar başladı. Elbette ki FETÖ’cü olanlar sonuna kadar cezalarını çekmeliler ama hukuk burada hiçbir bağlantısı olmadığı halde, hayatında FETÖ ile FETÖ’nün ideolojisiyle bağdaşmayacak başka bir hayat tarzı yaşayanlar, bambaşka bir dünyanın insanı olanlar da  FETÖ’cü olarak yargılanırken bir baktık ki zamanında FETÖ ile gayet içli dışlı ilişkiler içinde olan, FETÖ’ye her fırsatta övgüler dizen, ilk fırsatta kendini Pensilvanya’da ziyaret eden ne kadar kişi var ve bunlar şu anda ne yapıyor bunu inceleme gereği duyduk. 

İncelediğimizde gördük ki o dönemde FETÖ’nün yanından ayrılmayan, dizinin dibinde oturan , onun politikalarını benimseyen bir çok kişi bugün üniversitelerde rektörlük yapıyor. Yargıda en üst düzeylerde temsilde, bürokraside en üst düzeylerde atama yapılmış . Bırakın bu insanlarla ilgili araştırma yapılmasını, bu insanlar bir de daha üst görevlere atanmışlar.

 

Yasemin Öney Cankurtaran'ı konuk olduğu programı dinlemek için teklayınız...

 

 

İLGİLİ HABERLER