Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

'Terör Ordusu'na karşı iktidar ve muhalefetten tek ses...15.01.2018 13:38:26
Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, ABD'nin Türkiye -Suriye sınırında 30 bin kişilik terör ordusu kurma girişimine sert tepki gösterdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde 30 bin kişilik bir sınır gücü oluşturacağı açıklamasıyla ilgili, "ABD'nin sözde terör ordusu kurdurması, ateşle oynamaktır" dedi.

Bozdağ, Twitter'dan yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 "ABD'nin DEAŞ terör örgütüyle mücadele için Türkiye yerine terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG ile işbirliği ve bunlara binlerce tır silah desteği ve şimdi de bu terör örgütlerine 'Suriye Sınır Güvenliği Gücü' kılıfı altında sözde terör ordusu kurdurması, ateşle oynamaktır.

DEAŞ terör örgütüyle mücadele bahanesiyle bölgede terör koridoru oluşturmak için ABD'nin, Suriye Sınır Güvenliği Gücü kılıfıyla terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD/YPG'ye sözde terör ordusu kurdurması, DEAŞ terör örgütüyle/terörle mücadele değil, teröre/terör örgütlerine destektir.

CHP: ABD TAŞERON ARIYOR

ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Suriye'nin kuzeyinde 30.000 kişilik 'sınır güvenlik gücü' kurma planına CHP'den tepki geldi. CHP'li Yılmaz, bu kararının Suriye'de en kritik gelişme olduğunu belirterek, ABD'nin bölgede oynamaya başladığı rolü yapıcı değil yıkıcı gördüklerini söyledi. Yılmaz, "ABD bölgede kendine taşeronlar arıyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, TBMM'de ABD öncülüğünde koalisyonun 'Sınır Güvenlik Güçleri' kurma kararını değerlendirdi. "ABD'nin Suriye'de özellikle PKK ve PYD'nin bulunduğu alanda sınır güvenliği amacıyla kuracağını açıkladığı 30 bine yakın silahlı unsurdan oluşacak ordu amaç itibariyle Türkiye'yi, Suriye'yi ve Irak'ı baskı altına almaktır" diyen Yılmaz, ABD'nin Suriye'de çözüme dönük çalışma yapmak yerine Suriye'yi ayrıştırmaya dönük bir çaba içinde olmasının üzüntü verici olduğunu söyledi. Yılmaz, "Biz ABD'nin bölgede oynamaya başladığı rolü yapıcı değil yıkıcı görüyoruz" diye konuştu.

 Bu oluşumun Türkiye sınırına, Irak sınırına ve Fırat'ın doğusuna yerleştirileceği yönündeki açıklamayı da 'manidar' bulduklarını vurgulayan CHP'li Yılmaz, "Güya IŞİD karşıtı bir adım olarak gösteriliyor ama IŞİD'in artık temizlenmekte olduğunu biliyoruz. Bu adımın ciddi kuşkular ve kaygıları içerdiğini belirtmek isteriz" dedi. 

'ABD BÖLGEDE KENDİNE TAŞERONLAR ARIYOR'

Bir soru üzerine ABD'nin bu kararının Suriye dosyasındaki en kritik gelişme olduğunu vurgulyan CHP'li yılmaz, "Bundan daha önemli bir gelişme olamaz. ABD'nin 5-6 yıldır Suriye'de neyle uğraştığının açıkça ifşasıdır. Bundan daha iyi izah olamaz. ABD bölgede kendine taşeronlar arıyor. Her milleti taşeren görüyor ve onlarla bölgeyi dizayn etmek istiyor. Bunu Irak'a, Türkiye'ye ve Suriye'ye karşı kullanmak istiyor. Trump yönetiminin dış politikadaki bu adımlarını doğru bulmuyoruz. Bunu bölgeyi bölme, parçalama yönünde adımlar olarak görüyoruz ve ABD yönetimin de bu tür adımlardan vazgeçmesi gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu. 

 'BİR TARAFTAN ABD, BİR TARAFTAN AKP…'

"İdlib'te AKP'nin oradaki cihatçıların hamiliğine soyunmasını da Suriye'nin birlik ve bütünlüğü açısından tehlikeli görüyoruz" diyen CHP'li Öztürk Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: 

Bir taraftan ABD, PKK'yı himaye ederek ayrı bir yapı çıkarmak istiyor bir taraftan AKP cihatçıları himaye etmek suretiyle Suriye'nin topraklarının bütünleşmesini ve toprak bütünlüğünün sağlanmasını ciddi manada zorlaştırıyor. Biz Suriye'nin bir an önce siyasi birliğini sağlamasını, toprak bütünlüğünü sağlamasını ve bu konuda yeni bir siyasi sürecin başlamasını ciddi manada gerekli görüyruz ve bunu destekliyoruz. Ancak Astana, Cenevre çatışmasının devam ettiğini, Suriye'de 2018 yılında birleşme değil bölünmeye doğru bir yol alındığını da üzülerek görüyoruz. Hükümetin 'bir gece ansızın gelebiliriz' söylemlerini bir yıldan fazladır duyuyoruz. Bunu içerde özellikle milliyetçi kesimin oyunu alabilmek için kullandığının da farkındayız. Artık dış politika konusu hükümetin uygulamalarıyla bir yük haline gelmiş bulunuyor. 2018 yılında OHAL devam ederse Türkiye'ye turist akımında ciddi zorluklar yaşıyacağız. AB ülkeleri, ABD ve diğer ülkeler turizmin en fazla geldiği ülkeler bu Türkiye'deki durumu belki de bir şantaja dönüştürüp turist gelmesini zorlaştıracaklar. Ekonomide de ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Bu dış politika iflası ve başarısızlığı bize 2018 yılında ciddi manada zorlayacak. Hükümetin bu gerçekliğin ne kadar farkında olduğu konusunda ciddi kuşkularımız var. Esasen bütün her şey iç kamuoyuna ve seçime dönük yapılıyor. "

 'SEÇİM MİTİNGİLERİNDE YAPILAN AÇIKLAMALARLA OKUNACAK BİR BÖLGE DEĞİLDİR'

CHP'li Yılmaz, Suriye'de Türkiye, İran ve Suudi Arabistan'ın taraf olduğunu ama Suriye'e şu an çatışmanın iki tarafından birinin ABD, diğerinin ise Rusya olduğunu kaydetti. "Türkiye herhangi bir tarafın kendi senaryosunu uygulayabilmek için bir tarafın gazına gelip çatışmaya sürüklenebilir" diyen Yılmaz, bunun ciddi bir uyarı olduğunu söyledi. Yılmaz, "Türkiye eğer orada terör örgütleriyle bir çatışmaya sürüklenirse Türkiye'nin içerisinin karıştırılması ikinci aşamadır. Bu halkın, bu ülkenin ulusal güvenliği ciddi manada riske atılmış olacaktır. Hükümetin çok iyi hesap yapması lazım, muhalefeti özellikle dinlemesi lazım. Bölge, Kayseri'de, Konya'da, Zonguldak'taki seçim mitinglerinde  yapılan açıklamalarla okunacak bir bölge değildir. Bugün en fazla silahın yığıldığı yer Suriye'dir. Dünya'da en fazla terör unsurunun yerleştiği yer Suriye'dir. Normal devletlerin terörle içiçe geçtiği yer Suriye'dir. Herkesin çok dikkatli olması gerekir" diye konuştu. 

 'İDLİB MERKEZİ HÜKÜMETE DEVREDİLMELİDİR'

İdlib ile ilgili tartışmaları da değerlendiren CHP'li Öztürk Yılmaz, "Biz Suriye'de kime hizmet ediyoruz" sorusunu yöneltti. "Hem Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz hem de Suriye'nin toprak bütünlüğünü parçalayacak unsurlarla hareket ediyoruz" diyen Yılmaz, biran önce İdlib konusunda da bir karar verilmesi gerektiğini belirtti. Yılmaz, "İdlib merkezi hükümete devredilmelidir. Suriye'nin toprak bütünlüğünü hızlı bir şekilde sağlaması konusunda yardımcı olunmalı" dedi. 

İLGİLİ HABERLER