Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

CHP kurultayında çarşaf mı blok liste mi olacak?25.1.2018 11:31:15
Cumhuriyet Halk Partisi Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl,  3-4 Şubat'ta yapılacak CHP'nin 36. Olağan Kurultayı öncesi açıklamalarda bulundu.

"KURULTAYDA ÖNERGE VERİLİRSE BLOK LİSTE OLACAK"

CHP'li Tekin Bingöl, gazetecilerin "Kurultayda çarşaf mı blok liste mi olacak?" sorusuna, "Tüzüğümüz çarşaf listeyi öngörüyor, Genel Başkanımızın da tüzüğe bağlı kalma durumu var. Kurultayımızda, kurultay delegeleri blok listeye yönelik önerge verirse. Kurultay delegelerinin oylamasıyla yarısından 1 fazla oyla da blok liste olur" yanıtını verdi.

ÇARŞAF VE BLOK LİSTE NE DEMEK?

Genellikle CHP kurultaylarında gündeme gelen çarşaf ve blok liste ifadeleri, PM üyeliklerinin seçiminde delegelerin oyladığı listeler için kullanılıyor. Seçimin “çarşaf listeyle” yapılmasını kararlaştırırsa, delegelerin oylarıyla hem muhalefetin hem yönetimin hazırladığı listelerde yer alan isimlerden en çok oy alanlar PM üyeliğine seçiliyor.

Böylece, yönetimin desteklediği adayların üzeri çizilebiliyor ve karma bir PM oluşuyor. Seçime blok liste ile gidilmesi halinde ise yönetimin yaptığı PM listesi ile muhalefetin hazırladığı PM listesi yarışıyor. En çok oyu alan listedeki isimler PM’yi oluşturuyor.

DİVAN BAŞKANI ADAYI YILMAZ BÜYÜKERŞEN

CHP'li Tekin Bingöl, kurultayda Divan Başkanlığı için önerilecek ismi açıkladı.  Bingöl açıklamasında, "Kurultayımızın Divan Başkanlığı'na Sayın Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanımız Yılmaz Büyükerşen'i önereceğiz." dedi.

 İLGİLİ HABERLER