Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

İttifak komisyonunda BBP ayrılığı25.2.2018 11:28:07
İttifak komisyonunda MHP’li heyetin başkanı Mustafa Kalaycı, “Cumhur ittifakı, iki parti arasında olmalı" dedi.

İttifak komisyonundaji MHP’li heyetin başkanlığını yürüten Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Habertürk'ten Kübra Par ile bir röportaj gerçekleştirdi.

Par'ın röportajının bşr bölümü şu şekilde:

- AKP-MHP arasında kurduğunuz cumhur ittifakı ile ilgili “MHP baraj problemi yaşıyor, AKP ile seçim ittifakına da bu yüzden girdi. 26 madde de buna hizmet edecek şekilde hazırlandı” deniliyor. Ne diyorsunuz bu eleştiriye?

Anamuhalefet partisi CHP’nin bu yönde eleştiri yapmasını zaten bekliyorduk. İpe sapa gelmez, mesnetsiz, hukuki dayanağı olmayan, hatta biraz da çirkef eleştiriler geliyor. Milliyetçi Hareket Partisi’nin baraj diye bir sorunu yok. Ama biz camia olarak, her seçimde gelen, “MHP baraj altı” yorumlarına alıştık. Allah’a şükürler olsun, milletimiz bütün seçimlerde de MHP’yi Meclis’e göndermiştir.

- “Baraj sorunumuz yok” diyorsunuz ama referandumda yine MHP ve AKP “Evet” için kampanya düzenlemişti. “Bir önceki seçime referansla iki partinin toplam oyu yüzde 60’ları bulması gerekirken yüzde 51’de kaldığına göre MHP’nin oylarında azalma var” yorumu yapılıyor...

Referandumda kimin kime oy attığı tespit edilemez. 1 Kasım seçimlerinde MHP’ye oy vermiş insanlarımızın 16 Nisan’da yapılan Anayasa referandumunda da gerekli desteği verdiğini düşünüyoruz. Bu, neticede bir Anayasa değişikliği, milletvekili seçimi değildi. Ayrıca vatandaşın oy verme kararını etkileyebilecek şekilde, “Türkiye bölünüyor, eyalet sistemi geliyor” şeklinde çok fazla kara propaganda yapıldı. Bu söylenenlerin hepsinin yalan olduğu da çok net bir şekilde ortaya çıktı. O nedenle, referandumdaki oy oranının neden MHP ve AK Parti’nin oylarının toplamını yakalayamadığının cevabı bu.

‘BBP BU İTTİFAKA PARTİ OLARAK DEĞİL ADAY LİSTELERİ ÜZERİNDEN KATILMALI’

- Büyük Birlik Partisi’nin de bu ittifaka katılıp katılmayacağı tartışılıyor. Bu ittifakta sadece AKP ve MHP mi olacak, yoksa başka partilerin de katılma ihtimali var mı?

Şu an AK Parti ile MHP arasında bir ittifak söz konusu. Sayın Cumhurbaşkanı da buna katılacak başka partilerin her iki siyasi partinin aday listelerinden girebileceğini söyledi.

- MHP olarak, BBP’nin bu ittifakta yer almasına soğuk baktığınız iddiaları doğru mu?

Kanun, her partiye aynı imkânları sunuyor. Ama Büyük Birlik Partisi’nin bu ittifaka ayrı kurumsal kimliğiyle katılmasının MHP olarak çok uygun olmayacağını düşünüyoruz. BBP zaten bizden ayrılarak kurulmuş bir parti.

- Peki, neden şimdi yeniden birleşmenin doğru olmayacağını düşünüyorsunuz?

Bu ayrı bir şey. İki parti arasında olmasının daha uygun olacağını düşünüyoruz. 5-6 partili bir ittifak doğru olmaz. İki parti özelinde kalması bizce daha doğru olur.

‘YÜZDE 10 BARAJI DÜŞMELİ, İTTİFAKIN BARAJI GÖRECE DAHA YÜKSEK OLMALI’

Bu düzenlemede yüzde 10 barajını neden kaldırmadınız?

Bu pakette yüzde 10 barajıyla ilgili bir düzenleme yok. Kanunda aynen kalıyor. CHP bu konuda eleştiri getiriyor. Sayın Genel Başkanım Devlet Bahçeli Bey, yüzde 10 barajının ağır olduğunu, temsilde adalet açısından bunun gözden geçirilmesi gerektiğini önermişti. Ertesi gün, başta anamuhalefet partisinden olmak üzere, “Baraj korkusu var da o yüzden bunları söylüyor” eleştirileri gelmişti. Bir kişi de o zaman “Sayın Bahçeli doğru söylüyor” demedi.

- Peki, sonuçta bu pakette yüzde 10 barajı neden kaldırılmadı?

Şu anda ülkemizin içinde bulunduğu şartlar dikkate alınarak böyle bir karar alındı. “Bu ortamda değil de Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Kanunu’nun tümüyle masaya yatırıldığı bir dönemde, barajla ilgili konular o zaman değerlendirilsin” denildi.

- “Baraja ilişkin net ve kati bir düzenleme yapılmış değil, 2019’a giden süreçte bu değişebilir” mi diyorsunuz?

Siyasi partiler uzlaştıktan sonra mutlaka bu değişiklik olur.İLGİLİ HABERLER