Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

"Kadına şiddeti gündeme getirenleri kınıyorum"9.3.2018 11:02:45
AKP İstanbul Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü, "Kadın problemlerini konuşurken sürekli şiddeti, ezilmiş kadınları gündeme getirenleri esefle kınıyorum. Bu bizde yaşanan bir şey değil" dedi

AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü, kadına şiddetin gündeme getirilmesine tepki gösterdi. Döğücü, “Son günlerde özellikle kadın problemlerini konuşurken sürekli şiddeti, ezilmiş kadınları gündeme getirenleri esefle kınıyorum. Bizim kültürümüzde kadına el kalkmaz. Bu bizde yaşanan bir şey değil” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kadın Koordinasyon Merkezi tarafından Florya Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen “Kadınlar Günü” etkinliğine, İBB Başkanı Mevlüt Uysal, AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü ve çok sayıda kadın davetli katıldı.

"EŞİNE İMAN EDEN MUHTEŞEM BİR ÖRNEĞİMİZ VAR"

Toplantıda konuşan AKP İstanbul İl Kadın Kolları Başkanı Şeyma Döğücü, şunları söyledi:

“Aslında biz son senelerde, 15-20 yıldır Kadınlar Günü’nü kutluyor olmakla beraber, kadim memleketimizin kadim kültüründe kadın her zaman baş tacı olmuştur. Bizim Hz. Hatice’lerimiz var. Eşine anında destek olan, inanan, iman eden muhteşem bir örneğimiz var. Bizim Hz. Fatma’larımız, Hz. Ayşe’lerimiz var. Son günlerde özellikle kadınların, kadın problemlerini konuşurken sürekli şiddeti gündeme getiren, sürekli ezilmiş kadınları gündeme getirenleri buradan esefle kınıyorum. Bizim kültürümüzde kadına el kalkmaz. Bu bizde yaşanan bir şey değil. Kadınla şiddeti bir arada kullanmayalım. Çocuklarımızın zihninde bir ön yargı oluşturmayalım. Kadınlarımızı olumlu yönleriyle tanımlayalım. Bu oyunlara gelmeyelim.”

"KADINI ‘ANNE’ OLARAK ANMAKTAN ÇEKİNEN ZİHNİYETLE SAVAŞIYORUZ"

Döğücü, AKP iktidarları döneminde kadına yönelik şiddetin artmasını gündeme getirenlere de tepki gösterdi. Döğücü, şöyle dedi:

“Kadınların tabi ki mağdur olmasını istemeyiz ama özellikle bizim iktidarımızda kadına şiddetin, kadın ve töre cinayetlerinin çoğaldığını iddia edenler, o gelişmiş dedikleri ülkelerin istatistiklerine de baksınlar. Amerika’da, Avrupa’da acaba yılda kaç tane kadın ölüyor? Kaç tane kadın şiddet görüyor? Lütfen bunlara da baksınlar. Bu sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da bir problemidir. Biz kadınlar okuruz, kariyer yaparız, evlatlarımıza bakarız, eşlerimizin gözünün içine bakarız; çünkü bizler anneyiz veya anne adayıyız. Kadını anne olarak anmaktan çekinen bir zihniyetle karşı karşıyayız ve savaşıyoruz. Bu nasıl bir bakış açısıdır?”

UYSAL: PEYGAMBERİMİZİN EŞLERİNDEN BİRİ GENELKURMAY BAŞKANI

Toplantıda daha sonra AKP'li İBB Başkanı Mevlüt Uysal, konuşma yaptı. Uysal şunları söyledi:

“Geçmişte kadınlara yönelik ayrımcılık gündeme geldiği zaman inancımıza yönelik saldırı var. Ama bakıyoruz ki, o dönemde kadının adı yokken kadını baş tacı yapmış bir inancımız, bir dinimiz var. O dönemde, peygamberimizin eşlerinden bir tanesi, o dönemin en büyük tüccarı, eşlerinden bir tanesi savaşı komuta ediyor, yani bugünün genelkurmay başkanı” dedi.İLGİLİ HABERLER