Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

TKH üyeleri ABD'nin Suriye'yi bölme planlarına karşı sokağa çıktı17.3.2018 18:03:44
Türkiye Komünist Hareketi (TKH) üyesi bir grup İstanbul'daki ABD Konsolosluğu önünde eylem yaptı.

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) geçtiğimiz günlerde ABD’nin Suriye planlarına ilişkin bir açıklama yayımlamış ve  ABD'nin Suriye’ye yönelik yeni saldırı hazırlığı ve ülkeyi bölme siyasetine karşı sokağa çıkma çağrısında bulunmuştu.

Bu çağrı doğrultusunda İstinye’deki ABD Konsolosluğu önünde yapılan eylemde ABD’yi  protesto eden TKH üyeleri, eylemin ardından bir basın açıklaması yaptı.

TKH Genel Başkanı Aysel Tekerek’in okuduğu açıklamada ,"cihatçı çeteleri kullanarak Suriye’de kendisine bağımlı ılımlı İslamcı bir yönetim hedefleyen ABD
emperyalizmi, onurlu Suriye halkının direnişi karşısında istediklerini elde edemezken yeni bir planı devreye sokmaya çalışıyor" denildi.

Önümüzdeki günlerde emperyalizmin Suriye’ye saldırması ihtimalinin altında yatan neden Suriye’nin fiili olarak bölünmesi ve parçalanması hedefidir diyen Tekerek, "Suriye’nin kuzeyi ve doğusunun emperyalizm tarafından koparılarak parçalanması süreci hayata geçirilmeye çalışılıyor." ifadelerini kullandı. 

Tekerek sözlerini şöyle sürdürdü: Emperyalizmin Suriye’ye yerleşmesinin “teması” IŞİD karşıtlığı olurken, Kürt siyaseti ABD emperyalizmin askeri aracı haline gelmekte sakınca görmüyor. Emperyalizmin Suriye’ye yerleşmesinde PYD ile yapılan işbirliğinin oynadığı rol görülmelidir. Emperyalizmin planları, emperyalizmle yapılan işbirliği ile bozulamaz!
Suriye’nin bölünmesine dur denmelidir. ABD emperyalizminin bunun için Suriye’yi vurma girişimlerine karşı ses verilmelidir. Suriye’deki Amerikan üsleri kapanmalı, Amerikan askerlerinin çekilmesi sağlanmalıdır. Türkiye’nin emperyalizm ile ekonomik, siyasi ve askeri işbirliğine son verilmeli, NATO’dan çıkılmalı, başta İncirlik olmak üzere ülkemizdeki Amerikan üsleri kapatılmalıdır. 

 

 

İLGİLİ HABERLER