Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kılıçdaroğlu'ndan 2019 için Abdullah Gül ve Büyükerşen açıklaması21.3.2018 23:21:08
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül ve Yılmaz Büyükerşen ile ilgili iddialara ilişkin açıklamada bulundu.

Şirin Payzın'ın sunduğu Ne Oluyor? programına konuk olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 yılında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP'nin izleyeceği strateji hakkında konuştu.

Kılıçdaroğlu, Abdullah Gül ve Yılmaz Büyükerşen ile görüşme yapıldığı iddialarını da yanıtladı.

CHP lideri açıklamasında, "Cumhurbaşkanlığı seçimine daha epey zaman var. Çıkaracağımız adayın, bizim dışımızdaki seçmen kitlesinin de kabul edeceği türden bir aday olması lazım. Cumhurbaşkanı adayının topluma güven vermesi lazım. Yıpranmamış kişiler arasından seçilmesi lazım. Kafamızda birden fazla isim var" diye konuştu.

Kulislerde konuşulan Abdullah Gül ve Yılmaz Büyükerşen isimleri için ise; "Abdullah Bey'in cumhurbaşkanlığı tarafsızdı. Eskişehir Belediye Başkanımız Sayın Büyükerşen de son derece başarılı. Fakat bugüne kadar her iki isimle de böyle bir konuyu konuşmadık" dedi.

SEÇİM İTTİFAKLARI

Kılıçdaroğlu seçim ittifakıyla ilgili de şunları söyledi:

İttifak Yasası çıktı. Biz ittifaka karşı değiliz, siyasal partiler ittifak yapabilirler. Yüzde 10 seçim barajına karşıyız. Niye kaldırmıyorlar? Korkuyorlar. Bunun kalkması lazım. Önümüzdeki süreç içinde belli olacak. Şimdi benim ittifak yapacağız demem çok doğru değil. İttifak yapacaksak ilkelerimizi belirleyeceğiz”

İktidar partisi kutuplaşmadan yararlanmaya çalışıyor. Siyasal partiler arasındaki ilişkilerin centilmence geliştirilmesini istiyoruz. Hiç bir siyasi partilerle düşmanlığımız yok.
 

CHP İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞI ADAYLIĞI İÇİN ABDÜLLATİF ŞENER’LE GÖRÜŞÜLDÜ MÜ?

Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Yılmaz Büyükerşen ve Abdullah Gül ile hiçbir görüşmemiz olmadı. Abdullah Bey’in cumhurbaşkanlığı tarafsızdı. Eskişehir Belediye Başkanımız Sayın Büyükerşen de son derece başarılı. Fakat bugüne kadar her iki isimle de böyle bir konuyu konuşmadık.

Abdüllatif Şener’le bir görüşme gerçekleştirdik ancak kendisiyle İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığı için değildi bu…

HAKİM/SAVCI ATAMA POLEMİĞİ

AYM’ye güvenim hala var. Biz yargıyı hala eleştiriyoruz ama bu kurum içinde yüzlerce yargıç var. Biz alınan yanlış kararları sadece eleştiriyoruz. Daha önce bir hakim x partisinden aday olduğu zaman eski görevine geri dönemiyordu çünkü siyasi kimliği belli oluyordu. Doğru olan da buydu. Ama şimdi ne yapıyorlar bir partinin adayını getirip yargıç yapıyorlar. Biz buna karşı çıkıyoruz.

ESKİ SİSTEM GERİ Mİ GELECEK?

Ben bu ülkede insanların demokrasiye inandığını biliyorum. Biz demokrasiyi her halükarda geri getirmek zorundayız. Önce ilkeleri belirleyeceğiz. Bu ilkeler etrafında toplananlarla istişare edeceğiz ve belirlenen bu ilkeleri halka sunacağız. Buna göre bir yol çizeceğiz.

DİNDE REFORM TARTIŞMASI

Erdoğan’ın bu tartışmayı neden açtığını bilmiyorum. Kadına, bilime önem veren başka bir din var mıdır? Veda Hutbesi’nde eşitlikten, demokrasi’den, sosyal devletten bahseder. Tüm bunlar varken neyin reformunu yapıyorsunuz? Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müdahalesi gerekir, siyasilerin değil. Mustafa Kemal Atatürk Diyanet İşleri’ni özellikle başkanlık olarak kurulmasını istemiştir. Yenikapı’da boşuna mı dedim ‘cami ve kışlaya siyaset sokmayın’ diye. Siyasetçilerin ve Cumhurbaşkanının bu tartışmalardan uzak durması lazım. Diyanet İşleri Başkanı’nın biraz cesur olması lazım. Ana dayanağımız Kuran-ı Kerim’dir. Kuran bilimin reddetmiyor ki. Yalan söylemeyin, hırsızlık yapmayın diyor. İslami kurallara uymayan bir ülkeyiz biz. Yalan söylemek siyasetin bir parçası haline geldi. Siyasette kirlilikten kurtulmak lazım. Ben mal varlığımı siteye koydum, karımın yüzüğüne kadar. 4 bakan hala siyasetin içindeler. Toplumun temiz olması lazım. Biz dine saygılıyız, inancın siyasete alet etmesini doğru bulmayız bu en büyük günahlardan biridir. CHP’li belediyelerin olduğu yerlerdeki cami, kilise, havralar tertemizdir.

AFRİN HAREKATI

Afrin Harekatını en baştan beri destekledik. Hava desteğinin sağlanması gerektiğini söyledim. Bu sağlanırsa daha yol katedileceğini belirttik. Afrin yerleşim merkezdir. 100 binden fazla insan yaşıyor. Bizim sınırlarda terör örgütünün yuvalanmasına izin veremeyiz.Biz genel anlamda Afrin’e yönelik değil merkezine yönelik düzenlenen operasyonlarda dikkatli olunmasını istedik. Çünkü orada sivillerle teröristleri ayırmak çok zor olacaktı. Hiçbir askerimiz burnunun kanamasını istemedik. Biz Afrin’e niye gittik. YPG nasıl oralara konuşlandı. Suriye nasıl bu hale geldi. TIR’larla silah getirip Müslümanı Müslümana kırdırdılar. Efendim Esad’ı istemiyoruz deyip gidip Soçi’de Putin’in isteğiyle aynı masada oturdunuz. Eğer biz Afrin’e giriyorsak Esad, Rusya izin verdiği için giriyoruz. Hükümetin yaptığı bütün hataları ordu düzeltmeye çalışıyor. Senin ne işin var Ortadoğu bataklığında. Sonra kalkıp diyorsun ki efendim ABD bizi terk etti bizi kandırdı.

Süleymanşah Türbesi’ni niye bıraktılar. IŞİD’e teslim ettiler. Sonra kalkıp kahramanlık edebiyatı yapıyorsun. Sen kim kahramanlık kim.

MENBİÇ OPERASYONU

Nerede bir terör var ise oraya girilmesini destek veririz. ABD ve Rusya bölgede ciddi güç olarak çıktı. Yani Ortadoğu bölgesinde güç savaşları. Egemen güçlerin oyununa geldi oraya silah gönderdi ve bataklığın içine girdi. Irak, Çin, Rusya, İran kazandı. Kaybeden bir tek Türkiye oldu.

BAHÇELİ AÇIKLAMASI

MHP lideri Devlet Bahçeli’ye kırgın değilim ama şaşkınım. Geçmişte Erdoğan için benden daha sert söylemlerde bulundu, yüzde 10 barajı yüzünden yanına yanaşmak durumunda kaldı.

 

İLGİLİ HABERLER