Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Erdoğan'dan Mehmet Şimşek'i tasfiye mesajı31.3.2018 18:02:41
Ekonomik konularda parti içine sert mesaj veren Erdoğan, Erdoğan, 'Biz inanlarla devam edeceğiz' diyerek kabinede değişiklik mesajı verdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Pendik 6. Olağan İlçe Kongresi öncesi partililere hitap etti.

Ekonomik gidişatta önlem almak gerektiğini söyleyen Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'i dün sert ifadelerle hedef alan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, “Partide kendi ayağımıza kurşun sıkanlar var. AK Parti’ye zarar verebilecek tek şey dava şuurunu kaybetmiş kendi içimizdeki arkadaşlarımızdır” demişti.

Tayyip Erdoğan, isim vermeden eleştirilerini sertleştirerek bugün de sürdürdü.

Erdoğan, "Birileri çıkıp garip garip konuşuyor, 'Ekonomi şöyle, dikkatli olmak lazım' falan... Tabii dikkatli olacaksın. Ama kendi ayağına da kurşun sıkamazsın. Bu faiz belasından Türkiye'yi, faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan kurtaracağız. Enflasyonun anası da babası da faizdir. Bunu bilmeyenler bilsin. Bunun aksini yapmaya kalkanlar da kusura bakmasın karşılarında beni bulur. Ekonomide her kötülüğün anası faizdir. Fakiri daha fakir zengini daha zengin yapar. Bunun da lobisi finans kuruluşlarıdır. Açık söylüyorum, devletin bankaları da bunun içindedir. Bunu er geç çözeceğiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye büyümede ne yaptı? 7,4'le G-20 ülkeleri arasında 1 numara oldu, 1 numara. G-20 ülkelerinde kimler yok? Amerika'sı var, Çin'i var, Rusya'sı var, hepsi var. Bir numara Türkiye, 7,4. Ama çıkıyor birileri garip garip şeyler konuşuyor. 'Ekonomi şöyle, ekonomi böyle, dikkatli olmamız lazım.' Yahu dikkatli her zaman olacaksın zaten. Dikkatli olmadığın zaman en büyük trafik kazasını sen yaparsın. Tabii dikkatli olacaksın ama kendi ayağına da kurşunu sıkmayacaksın."

MEHMET ŞİMŞEK'İ HEDEF ALDI

Ekonomik durumun sıkıntılı olduğunu söyleyen Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek'i isim vermeden eleştirmeye devam eden Erdoğan, "Birileri çıkıp garip garip konuşuyor, 'Ekonomi şöyle, dikkatli olmak lazım' falan... Tabii dikkatli olacaksın. Ama kendi ayağına da kurşun sıkamazsın. Bu faiz belasından Türkiye'yi, faizi aşağı indirmek suretiyle enflasyondan kurtaracağız" dedi. Erdoğan, "Biz inanlarla devam edeceğiz" diyerek kabinede değişiklik mesajı verdi.

Erdoğan, "Yok ekonomi şöyle, yok böyle' diye atıp tutuyorlar. 'Yok kur şöyle oldu, yok bunda böyle oldu.' Batsın sizin kurunuz ya, ne kuru. Biz dimdik yolumuza devam ediyoruz. İnançlıyız, güçlüyüz ve yatırımların ülkesiyiz. Böyle de devam edeceğiz. Şu anda altyapısıyla her şeyiyle yoluna devam eden bir Türkiye var." dedi.

'FIRTINA YAKLAŞIYOR' DEMİŞTİ

Erdoğan'ın bu açıklamaları akıllara Uludağ Ekonomi Zirvesi'ndeki Mehmet Şimşek'in açıklamalarını getirdi. Tayyip Erdoğan, dünkü konuşmasında ekonomik durumun sıkıntılı olduğunu söyleyen arkadaşların kendisini üzdüğünü söylemişti.

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet, şirketlerin döviz borçlarını yönetemediklerini söylemişti.

Şimşek, geçen hafta Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde yaptığı açıklamada “Fırtına yaklaşıyor, önlem alacağız” demişti. Türkiye’de borçların yönetilemediğinin altını çizen Şimşek en büyük sorunun enflasyon ve cari açık olduğunu belirtmişti.İLGİLİ HABERLER