Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Soylu'nun telefonlarını dinlemişler



12.4.2018 08:17:24
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun, emrindeki polisler tarafından telefonunun dinlendiği iddia edildi. Müfettişlere 'Sehven yaptık' dediği ifade edilen 7 polisin yeri değiştirildi.

Cumhuriyet'ten Ahmet Şık'ın haberine göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kullandığı mobil telefonlar yasa dışı biçimde, emrindeki polisler tarafından takip edildi. 

Konunun ortaya çıkması üzerine müfettişler tarafından Ankara ve İstanbul’da iki ayrı inceleme başlatılırken, Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcılarından biri ile Ankara ve İstanbul’da 6 polisin görev yerinin değiştirildiği iddia edildi. Bakan Soylu’nun telefonlarının dinlenmesinin emrinin kim tarafından verildiğinin ise belirlenemediği ileri sürüldü.

'SEHVEN YAPTIK'

İddiaya göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kullandığı mobil telefon hatlarının emniyetin bilgisayar takip sisteminde sorgulandığı birkaç ay önce ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü görevlilerince yapıldığı ifade edilen yasa dışı takip üzerine İçişleri Bakanlığı müfettişleri görevlendirilerek Ankara ve İstanbul’da iki ayrı inceleme başlatıldı. 

'BELEDİYE BAŞKANLARININ İSTİFASIYLA İLGİLİ'

Konuyla ilgileri olduğu belirlenen polisler müfettişlere verdikleri ifadelerde suçlamaları reddederek yasa dışı takibin sehven yapıldığını söylediler. İfadeleri alınan polis memurları, yanlışlığın AK Parti'nin bazı büyükşehir belediye başkanları ile il ve ilçe başkanlarının istifa etmeleri sürecinde yerlerine seçilecek isimlerin FETÖ iltisaklarının olup olmadığı yönündeki araştırmalar sırasında doğduğunu belirttiler. Bu araştırmalar sırasında görevlendirilmeleri yapılacak olanların tüm telefon kayıtları ve görüştüğü kişilerin FETÖ ile ilişkisinin olup olmadığı bilgisayar takip sisteminde anlık ve geriye dönük olarak incelemeye alındı. Polislerin iddiasına göre hakkında araştırma yapılanlardan birisinin irtibatları arasında Soylu’nun da telefonları bulunuyordu. Polisler de, sehven Soylu’nun da telefonlarını incelediklerini iddia ettiler.

BAKANLIK: USULSUZLÜK SÖZ KONUSU DEĞİL, İNCELEME RUTİN

İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Türkay Öksüz, Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada, Soylu’nun telefonlarının usulsüz dinleme ya da takip edildiğine yönelik herhangi bir inceleme ya da soruşturma olmadığını söyledi. Müfettişlerin, İDB’nin merkez ve taşra birimlerinin yaptığı işlemlerin yasal prosedüre uygun olup olmadığına dair rutin bir inceleme yaptığını belirten Öksüz, “Yapılan işlemlerin yasal prosedüre, usül ve esaslara uyulup uyulmadığı kontrol ediliyor. Herhangi bir usulsüzlük var mı ona da bakılıyor. Bakanın dinlendiğine ya da telefonlarının takip edildiğine yönelik bir tespit, veri ve işlem yoktur. Kanuni denetim çerçevesinde yapılan bir uygulamadır. Herhangi bir usulsüzlük çıkması halinde gerekli soruşturma açılacaktır” dedi.



İLGİLİ HABERLER