Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

AKP'ye 'şeker' uyarısı: İki elimiz yakanızda...14.4.2018 11:28:01
Şeker-İş Sendikası tarafından, Ankara Etimesgut Şeker Fabrikası önünde yapılan basın toplantısına binlerce işçi ve üretici katıldı. İşçi ve üreticilere konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay şeker fabrikalarını satanlardan sandıkta hesap sormanın boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

Aydınlık'ta yer alan habere göre, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecine karşı Ankara Etimesgut Şeker Fabrikası önünde yapılan kitlesel basın toplantısında Türk-İş Başkanlar Kurulu üyeleri, sendikalar, demokratik kitle örgütleri, Vatan Partisi genel merkez, il, ilçe yöneticileri, CHP milletvekilleri ve binlerce işçi ve üretici hazır bulundu. Açıklama öncesinde saygı duruşu yapıldı, İstiklal Marşı okundu. Hem açıklama sırasında atılan sloganlarda hem de Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök ve Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ın yaptığı konuşmalarda “Şeker vatandır, vatan satılmaz” vurgusu öne çıktı. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı konuşmada, şu ifadeleri kullandı:

"ÖLSEK NE KIYMETİ VAR"

“Yıl 2001, özelleştirme kapsamındayız. Aradan 17 yıl geçti. Üç kere durdu, bu dördüncü. Beraber durdurduk, beraber mücadele ettik. Şimdi bu dördüncüsü... Bu yol çıkmaz bir yol. Bu arkamızda bulunan fabrika 1962’de kuruldu. Bu fabrikayı kuranların büyük bölümü hayatta yok. Bu alandan onlara dua ediyoruz. Ya bu fabrikaları kapatanlara ne söyleyeceksiniz, ne söyleyeceğiz. Allah biliyor, kul biliyor. Bu mesele Türkiye’yi ilgilendiriyor. Bir slogan var ‘Şeker vatandır, vatan satılmaz’; vatan satıldıktan sonra herkes toprağın altına girsin bir kıymeti yok ki. Herkes aklını başına alsın.”

"NİŞASTA BAZLI ŞEKERE PRİM"

Bu fabrikalar kapanırsa nişasta bazlı şeker lobisine prim vermiş olunacağını vurgulayan Atalay, “Bundan kısa bir zaman önce nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 5’e düşürdüler. İki gün evvel nişasta 20 bin ton bazlı şeker Bosna’dan ülkeye geliyor. Anlamakta zorlanıyorum. 1 milyon 690 bin imza, ilavesi de var 200 bin imza daha geldi. Herkes TC’sini yazdı altına imza attı. Başbakan’a teslim ettik. Cumhurbaşkanı’na bununla ilgili kapsamlı dosya teslim ettik. Bu işle kim ilgili ise herkese anlattık. Dedik ki bu yol çıkmaz bir yol” diye konuştu.

Fabrikalar satılırsa aralarından sadece 4 tane fabrikanın faaliyetini sürdürebileceğini kaydeden Atalay, şunları söyledi:

"DÖRT FABRİKA ÇALIŞIR"

“Onun dışındakileri çalıştıramazsınız. Şu anda 4 fabrikayı alanlar, kömürcüler, inşaat sektöründe hizmet eden kuruluşlar, müteahhitler, sanırım bir tanesi çaycı. Öbürlerinin bu işle ilgisi yok. Bunlar bu ülkeye katkı sağlamak için mi bu fabrikaları aldılar. Bu fabrikaları aldılar. Para kazansınlar diye, arsalarının üzerine çöksünler diye aldılar. Bu satışlar yapıldıktan sonra ne olacak? Üretim bütünlüğü bozulacak. Üretici, nakliyeci, esnaf, besici mağdur olacak.”

"İKİ ELİMİZ İKTİDARIN YAKASINDA"

“Uyuyanı uyandırırsınız, ama uyuma numarası yapanı kulağına zurna çalsanız uyandıramazsınız” diyen Atalay şöyle devam etti: “Biz mücadeleye devam edeceğiz. Özelleştirme İdaresi’nin başındakilerin iyi para aldıklarını tahmin ediyorum. Ama 15 yıldır bu fabrikaların hiçbirine çivi çakmadılar. Niye; iş buraya gelsin diye. Bu fabrikalar kapanırsa iki elimiz hem siyasi iktidarın yakasında hem Özelleştirme İdaresi’nin yakasında. Şeker fabrikalarını satanlardan her fırsatta, sandık başta olmak üzere hesap sormak boynumuzun borcu.”

 İLGİLİ HABERLER