Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Başbakan Yıldırım Suriye'ye saldıranları bakın neden eleştirdi...14.4.2018 13:50:05
Binali Yıldırım Suriye'ye yapılan emperyalist saldırıyı, "7 yıldır Suriye'de insanlar katlediliyor. Bugüne kadar neredeydiniz?" diye eleştirdi.

Saldırıya destek vermenin yanında 'geç kaldığı' yönüde eleştiri yaparak 'daha fazlasına ihtiyaç olduğunu' söyleyen Başbakan Yıldırım şöyle konuştu:

"BU GÜNE KADAR NEREDEYDİNİZ?"

Geçtiğimiz günlerde Suriye'de alçak rejim kimyasal silahlarla çocukları, masum insanları katletti. Birden bire dünyanın vicdanı olarak kendilerini gören ülkeler seslerini yükselttiler. Peki 7 yıldır  Suriye'de insanlar katlediliyor, vahşet devam ediyor, siz sadece kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor? Bugüne kadar neredeydiniz? Tabii ki ne kimyasal silahla ne de normal bir silahla hiçbir insanın hayatına kastetmeyi bizim inancımız, hukukumuz asla kabul etmez. Ancak Suriye'de çözüm isteyenlerin göstermelik vicdan istismarıyla değil, gerçekten sorumluluk alarak bu vahşetin sonlandırılması için daha çok çaba sarfetmeleri gerekiyor. Sahada rekabet sorunları çözmez, masumların, sivillerin yaşamasını sağlamaz. Suriye'de tek ülke barış için, terörün yok edilmesi için, insanlık için gece gündüz çalışıyor. O ülkenin adı Türkiye, o liderin adı Recep Tayyip Erdoğan'dır.  

"OLUMLU AMA DAHA FAZLASINA İHTİYAÇ VAR"

Bu sabaha karşı Amerika ve koalisyon ortakları bir operasyon düzenledi. Tabii bunu olumlu bir adım olarak görüyoruz. Ancak kalıcı barış için daha fazlasına ihtiyaç var. Türkiye bilinmelidir ki, iç meseleleri kadar bölgedeki bütün sorumlara hakimdir, gereken adımları atmaktadır. Dün BM Güvenlik Kurulu'nda onurumuz Kudüs için mazlumların gür sesi olduk. Bugün Doğu Guta'da, Duma'da yaşanan katliama karşı küresel barış çağrısı yapıyoruz. Çünkü İstanbul'daki bir çocuğun Kudüs, Doğu Guta'daki, Duma'daki çocukların bizim nazarımızda hiçbir farkı yoktur. Bir insanlık suçuna maruz kalarak kimyasal, biyolojik, normal silahlarla can veren masumların hakkını korumaya Türkiye olarak devam edeceğiz. Bölgesel barışın, sağduyunun, aklın yanında olmaya devam edeceğiz.

İLGİLİ HABERLER