Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Erdoğan'dan üniversitelerin bölünmesiyle ilgili açıklama4.5.2018 22:48:25
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul’da gerçekleşen Gençlik Festivali’nin açılışına katılarak öğrencilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 13 üniversitenin bölünmesine yönelik kanun tasarısını değerlendirdi.

Erdoğan, “İstanbul Üniversitesi’nin şu andaki öğrenci kapasitesi 105 bin. Bu 105 bine varan kapasite kaliteyi düşürüyor. Kaliteyi düşürdüğü için bir YÖK’te bir çalışma yaptık. Biliyorsunuz YÖK bana bağlı. Bu çalışmayı yaptıktan sonra da burayı bölebiliriz dedik. Fakültelerdeki öğrenci sayısı esas alınarak bir bölünme yapılacak. İlk Çapa Tıp’ın ismi İbn-i Sina olsun dedik ama tepki aldık. Sonra bir toplantı yaptık. Cerrahpaşa’yı ayırmaya karar verdik. O ikisinin de öğrenci kapasitesi 50-52 bin civarına geldi. Şimdi böyle bir noktaya geldiler. Ama her ikisinde de İstanbul Üniversitesi adı var. Hatta logosunu da kullanma konusunda çalışmalar yapılıyor” dedi.

Tasarıyı İstanbul Üniversitesi örneği üzerinden anlatan Erdoğan, bölünmesi planlanan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Florance Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu, Dişhekimliği ve Eczacılık fakültelerinin İstanbul Üniversitesi’nin adını ve logosunu kullanacaklarını bildirdi.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

Suriyelilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Mısır Çarşısındaydım, orada dolaşırken, hemen hemen her dükkanda baktım ki Suriyeli var, orada çalışıyorlar ama bazıları kaçak çalışıyorlar. Faslı var, Cezayirli var. Baktım ki daha vatandaş olamamış. Ama hemen hemen hepsi de anlaşılabilecek kadar Türkçe konuşuyorlar. Bizde kendimize bir hedef belirledik dedik ki, biz bu insanları gerekirse vatandaşlığa alalım. Vatandaşlığa almadığım zaman kaçak çalışıyorlar vatandaşlığa alırsak kimisi doktor, mühendis, avukat, ebe var içlerinde bunları bizim vatandaşımız olursa hiç olmazsa vatandaşımız olarak SSK'lı gibi bizim ülkemizde çalışarak ekmek kazınmış olur. Biz bakalım onlar geçinsin yok kendi kendini geçindirir hale gelir” diye konuştu.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK

Suriyelilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ben Mısır Çarşısındaydım, orada dolaşırken, hemen hemen her dükkanda baktım ki Suriyeli var, orada çalışıyorlar ama bazıları kaçak çalışıyorlar. Faslı var, Cezayirli var. Baktım ki daha vatandaş olamamış. Ama hemen hemen hepsi de anlaşılabilecek kadar Türkçe konuşuyorlar. Bizde kendimize bir hedef belirledik dedik ki, biz bu insanları gerekirse vatandaşlığa alalım. Vatandaşlığa almadığım zaman kaçak çalışıyorlar vatandaşlığa alırsak kimisi doktor, mühendis, avukat, ebe var içlerinde bunları bizim vatandaşımız olursa hiç olmazsa vatandaşımız olarak SSK'lı gibi bizim ülkemizde çalışarak ekmek kazınmış olur. Biz bakalım onlar geçinsin yok kendi kendini geçindirir hale gelir” diye konuştu.İLGİLİ HABERLER