Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Taşınacak seçmen sayısı giderek artıyor31.5.2018 13:31:39
Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), 19 ilde 144 bin seçmenin taşınmasına yol açan sandık taşıma kararına valiliklerden itiraz geldi. İtirazların bir kısmını daha kabul edilirken, taşınacak seçmen sayısı 170 bine yaklaştı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, valilik ve seçim kurullarından güvenlik gerekçe gösterilerek yapılan sandık taşıma taleplerini il il ayrıntılarıyla ele aldıklarını belirterek, 19 ilde taşınmasına karar verilen sandıktaki seçmen sayısının 144 bin olduğunu açıkladı.

Gazete DuvaR'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, YSK'nın aldığı karara hem HDP'den hem de sandık taşıma talebinde bulunan valiliklerden itiraz geldi. HDP taşıma kararlarının seçmenin sandığa gitme oranını düşüreceğini belirterek kaldırılmasını talep ederken: valilik başvuruları doğrultusunda arttırılmasını talep etti.

Yüksek Seçim Kurulu bu itirazları değerlendirdi. Edinilen bilgiye göre valiliklerin itirazlarının bir kısmı daha kabul edildi. Tam sayı verilmezken taşıma kararı verilen sandık sayısının arttığı, bu çerçevede taşınacak sandıklarda oy kullanacak seçmen sayısının da 145 binden 165 binin üzerine çıktığı öğrenildi.

SANDIK TAŞIMA KARARI AYM'DE

Anayasa Mahkemesi sandıkların valiliklerin talepleri doğrultusunda taşınmasına yol açan kanunun iptali için CHP'nin yaptığı başvuruyu bugün esastan görüşecek.İLGİLİ HABERLER