Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Kızıldere anmasına 'terör örgütü propagandasından' dava!13.7.2018 13:35:00
30 Mart 1972’de Kızıldere’de katledilen Mahir Çayan ve arkadaşlarını anmak için 1 Nisan 2018 günü Kadıköy Altıyol’da toplanmak isteyen Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) üyesi 12 kişi polisin orantısız gücü ile ters kelepçeyle gözaltına alınmışlardı.

Gözaltına alınan 12 HKP’li geceyi Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü “Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM)” nezarethanesinde geçirmiş, ertesi gün getirildikleri Çağlayan Adliyesi’nde terör savcısı tarafından tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilmişlerdi. Ancak nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakılmışlardı.

Olayneyseo.com'un haberine göre, İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 1 Haziran 2018 tarihinde 12 HKP’li hakkında “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 32/1, 53,63 ve Terörle Mücadele Kanunu 7/2, 53/1,63”na muhalefet suçlarından dava açıldı. İddianamede HKP’lilerin, “Kızıldere Şehitleri Ölümsüzdür – Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız – Kurtuluş Partisi Gençliği – HKP” yazılı pankart ve Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve Kızıldere’de öldürülen diğer devrimcilerin bulunduğu posterleri taşıdıkları gerekçe gösterilerek THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) ve THKP/C (Türkiye Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi) propagandası yaptıkları iddia ediliyor.

HKP’liler gözaltına alındıktan sonra tutuklanmak üzere çıkarıldıkları mahkemede yaptıkları savunmalarda Mahir Çayan’ın kitaplarının ve posterlerinin yasal olarak satışının yapıldığını, Halkın Kurtuluş Partisi’nin, THKO (Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu) ve THKP/C (Türkiye Halk Kurtuluş Partisi / Cephesi) ile örgütsel bir bağının bulunmadığını, Mahir Çayan ve Deniz Gezmiş’lerin yargılandıkları mahkemelerin lağvedildiğini, dolayısıyla yasal olarak “terörist” olmadıklarını, yapılmak istenen anmanın bir suç olmadığını belirtmişlerdi.

12 HKP’linin yargılandığı davada ilk duruşma 23 Kasım 2018 tarihinde görülecek.İLGİLİ HABERLER