Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Yeni bakanlar kendi şirketlerini denetleyip ceza verebilecek mi?17.7.2018 09:28:14
Yeni Kültür ve Turizm Bakanı’nın turizm şirketi, Milli Eğitim Bakanının özel okul zinciri, Sağlık Bakanının da özel hastanelerinin bulunması şu soruyu gündeme getirdi: Kendi şirketlerini denetleyip ceza verebilecekler mi?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve yeni oluşturulan Kabine tartışmaları devam ediyor. Yeni sistemin sıkıntılarını Aydınlık’a anlatan Avukat Erkin Etike, “Özel sektörden bakanlar geldi, devlet artık şirket gibi yönetilecek” sözlerini eleştirdi. Bu sözün Türk devlet geleneğinde yeri olmadığını, eskiden bu sözün ayıplanacağını söyleyen Etike, “Devletin şirket gibi yönetilmesi bizim anayasal geleneklerimize, hukukumuza ve devlet geleneğimize uygun bir şey değil” ifadesini kullandı.

‘KENDİ CEBİNE CEZA’

“Bir şirketin başarısı kârla ölçülür” diyen ve “Devletin yaptığı faaliyetlerden sorumlu olmaması için mi şirket gibi yöneteceğiz?” sorusunu soran Etike şunları söyledi: “Diyorlar ki, üç bakan kendi alanında çok önemli şirketlerin sahibi. Kültür ve Turizm Bakanı büyük bir turizm şirketinin sahibi, Milli Eğitim Bakanı özel okullar zincirinin sahibi, Sağlık Bakanı da özel hastaneler zincirinin sahibi. Bu bizim devlet geleneğimizde hiç şahit olmadığımız bir şey. Büyük hastaneler zincirinin sahibi Sağlık Bakanı olduğunda ve yarın Sağlık Bakanlığı bu özel hastaneye idari para cezası kesmek istediğinde bu nasıl olacak? O hastane devlet tarafından denetlenecek. Uygun bir iş yapmadığında da ceza kesilmesi gerekecek. Bu durumda bakan kendi cebine ceza vermeye kalkacak.”

DEMİREL VE MENDERES ÖRNEĞİ

Aynı bakanın kendi şirketine rakip olan kuruluşları isteyerek cezalandırıp cezalandırmayacağının da bilinmeyeceğini belirten Etike, bu durumun kesinlikle haksız rekabete yol açacağını vurguladı.

Bir bakanın veya ailesinin bir ferdinin ticari faaliyet içinde olmasının eskiden yadırganan bir durum olduğunu söyleyen Erkin Etike, “Türk tarihinde bu hep böyledir. Sayın Demirel’in akrabaları ticaretle uğraştıkları için tefe koyulmuştu. Sayın Menderes’in oğlu ticarete girmek istediğinde engellenmişti. Devlet yönetimi çeşitli ekonomik menfaatleri dağıtan bir merkezdir. Her şeyden öte ihale yapıyor. Gelenekler ortadan kalktı” diye konuştu.

‘ELİNİZ TİTREYECEK Mİ TİTREMEYECEK Mİ?’

Erkin Etike, bakanlara şu soruları yöneltti:

“Örneğin bir özel okul, Milli Eğitim Mevzuatına aykırı uygulamalarıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma geçirecek. Gerekçe ise müfredatı uygulamıyor, öğretmenleri uygun davranmıyor. Ama kendi okulu olduğu için ceza verilmeyebilecek. Bu olabilir mi? Buna bir yanıt verilmeli? Bu soruyu Sağlık Bakanı, Milli Eğitim Bakanı ile Kültür ve Turizm Bakanına ayrı ayrı soruyoruz. Sahibi olduğunuz ya da yakınlarınızın sahibi olduğu şirketler mevzuata aykırı davrandığında onlara idari para cezası ya da çeşitli yaptırımlar uygularken eliniz titreyecek mi titremeyecek mi?”

‘BİRİ HARİÇ HERKES BÜROKRAT’

Erkin Etike “Yeni sistemle birlikte bürokrasi artık bitecek” sözlerine de tepki göstererek bunun doğru olmadığına işaret etti. Etike şunları söyledi: “Yeni sistemde Cumhurbaşkanı dışındaki herkes bürokrat. Önceden Başbakan ve Bakanlar Kurulu seçilmiş kişilerdi. Şimdi atanmış olacaklar. Bu sistem atanmışlar sistemidir. Biri hariç tamamı bürokratlardan oluşan bir sistem nasıl olur da ‘bürokrasi son bulacak’ sözleriyle ifade edilir?”İLGİLİ HABERLER