Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

YSK'da İmam Hatip krizi31.7.2018 12:25:21
YSK Başkanı Sadi Güven'in "İmam hatip ruhu ayakta" sözleri YSK içinde krize neden oldu.

YSK Başkanı Sadi Güven, Balıkesir’de “Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Geleneksel Mezunlar Günü”nde ‘İmam hatip ruhu ayakta. İmam hatipli olmaktan mutluluk duyuyorum’ dedi. Ancak Güven’in bu sözleri YSK’da kriz yarattı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Güven’e bu sözlerinin ardından bir tepki de YSK’nin içinden geldi. Adının açıklanmasını istemeyen bir YSK üyesi, “Biz yargıcısız. Tarafsız bir konumumuz var. Hangi okuldan mezun olduğumuzun ne önemi var? Açıklamayı çok yanlış buldum” dedi.

Bu tür sözlerin “tarafsızlığa gölge düşüreğini” dile getiren YSK üyesi, şöyle konuştu:

“Bir yargıcın hiçbir şekilde kullanmaması gereken sözler. YSK Başkanı, seçimlerin bütün denetimi ve kontrolü için görev yapar. Şimdi bu sözlerden sonra diğer partilerin ve imam hatip mezunu olmayanların burada şüpheye düşmesi doğal değil midir? Horlandık, şimdi biz sizi horlayacağız anlamı çıkmaz mı? Ben imam hatip mezunu değilim. Bu açıklama hem yargıç kimliğine yakışmaz hem de seçimin adil, tarafsız yapıldığına dair görüşü zedeler. Zaten halkın YSK’ye güveni çok az. En azından yüzde ellisi güvenmiyor. Bu açıklama ile bunun üzerine tuz biber ekmenin anlamı yok.”

Güven, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Yıllarca sıkıntı çektik, hamdolsun bugünlere gelindi. Bizim gibi sıkıntı çekenlerin daha çok birbirine kaynaşmış bir şekilde burada olduğunu görüyorum. Gençlerin de imam hatip ruhuyla buraya gelmelerini özellikle diliyorum, istiyorum. Sıkıntı sadece başörtüsünde değildi, hepimizeydi. Hep horlandık. Stadyumlara gittiğimizde bizimle alay ettiler. Bizi biraz da motive eden buydu. Hamdolsun bugün bu yerlere geldik. Ezan sesi geldiğinde camiye giden yönetici istemediler. Sıkıntı buradaydı. Bu nedenle imam hatip ruhu ayakta. İmam hatipli olmaktan mutluluk duyuyorum.”İLGİLİ HABERLER