Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Köylülerin çağrısına sadece CHP kulak verdi10.8.2018 15:57:42
Yaklaşık 2 hafta önce İzmir’in Bergama İlçesi’nde Kozaklı muhtarlar, madencilik tehdidine karşı siyasi partilerin İlçe Başkanlıklarını ziyaret ederek bölge milletvekillerini Kozak Yukarıbey Mahallesi’ne davet etmişti. Kozaklıların davetine sadece Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri cevap verdi.

Ovacık Altın Madenine karşı İzmir 6.İdare Mahkemesi’nin 3 Temmuz’da verdiği yürütmeyi durdurma kararına rağmen firmanın yeniden başvuru yapması madencilik tehdidi altındaki Kozak köylüsünü harekete geçirmiş,  Kozak Yukarıbey Mahallesinde toplantı yapan köylüler,  İzmir’in tüm milletvekillerini ‘Ya Kozak’a gelirsiniz, ya biz Ankara’ya geliriz’ diyerek davet etmişti. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ile birlikte Bergama’da siyasi partilerin ilçe örgütlerini dolaşan Kozaklılar, tüm partilere de Kozak’a sahip çıkma çağrısı yapmıştı. Bugün Kozak Yukarıbey Mahallesi’nde yapılan toplantıya CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili  Gülizar Biçer Karaca, CHP İzmir Milletvekilleri Bedri Serter, Kani Beko ve Mahir Polat katıldı.

Çevre örgütleri, çevre aktivistleri, Ayvalık, Dikili, Mudanya Belediye Başkanları’nın da katıldığı halk toplantısında ilk konuşmayı yapan Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, kararlılıkla Kozak’a sahip çıkacaklarını söyledi. ‘Kurşun adres sormaz’ diyen Mehmet Gönenç, doğaya verilen zararın her görüşten insanlara zarar verdiğini söyledi.

“MECLİSİN İÇİ BOŞALTILDI AMA…”

Toplantıda milletvekilleri de kısa birer konuşma yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Mahir Polat, TBMM açıldığından bu yana konuyla ilgili verdiği soru önergelerini anlattı. Polat, “Çevre mücadelesi çiçek, böcek mücadelesi değildir, siyasi bir mücadeledir. Doğasına, geleceğine sahip çıkanlarla, rantçılar arasında bir mücadeledir. Bu mücadelede tarafımız sizden yana. Meclisin içi boşaltıldı, orada yapabileceklerimiz sınırlı ama sizinle her yerde mücadele etmeye hazırız.” dedi.

“BEDELİ NE OLURSA OLSUN”

DİSK Eski Genel Başkanı ve CHP İzmir Milletvekili Kani Beko da, Kozaklıların alacağı kararın kendilerinin de kararı olacağını belirtti. Beko, “Bu işin şakası yok. Bu eşkıyalar Kıbrıs’ta da siyanürlü altın çıkarmışlar. Kıbrıs’a gittim; aradan 40 yıl geçmiş, siyanürle altın çıkarılan yerlerde ot göremedim. En ufak bir yeşilliği orada göremedim, tam bir katliam. Afrika ülkeleri en fazla altını olan ülkeler, ama en fakir ülkeler de buralar. Bu eşkıyaların kurmuş olduğu şirketler buraların zenginliklerini de alıp götürüyor.  Kozak’ın kıymetini bilmemiz lazım. Bedeli ne olursa olsun, bu mücadelenin içerisinde olacağımı ifade etmek istiyorum. Sizin aldığınız karar, bizim aldığımız karardır.” şeklinde konuştu.İLGİLİ HABERLER