Bizi takip edin
Bizi takip edin
Siyaset

Ticaret Bakanlığı: ABD'nin ek vergileri kurallara aykırı10.8.2018 20:18:55
Ticaret Bakanlığı, ABD'nin Türk ürünlerine yönelik ek gümrük vergisi kararını eleştirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır" ifadelerine yer verildi.

Ticaret Bakanlığı, ABD’nin Türkiye’den ithal edilecek demir çelik ve alüminyum vergilerini arttırmasına tepki gösterdi. Ek gümrük vergilerini Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kararlarına aykırı olduğu belirtilen açıklamada, “ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır” denildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den ithal ettikleri demir çelik ve alüminyumdaki gümrük vergisini 2 kat arttırdıklarını açıkladı. Trump, “Alüminyum vergisi artık yüzde 20, çelik vergisi yüzde 50 olacak. Türkiye ile ilişkilerimiz şu an iyi değil” ifadelerini kullandı.

Yazılı açıklama yapan Ticaret Bakanlığı, 2017’de ABD’ye, 1.1 milyar dolar değerinde demir çelik ve alüminyum ürünü ihraç edildiğini, ABD’den de 1.3 milyar dolarlık ithalat yapıldığını aktardı.

‘İHRACATÇILARIMIZIN MENFAATLERİNİ KORUYACAĞIZ’

“ABD yönetimi tarafından alınan kararlarda asıl kaybeden iki ülkenin üreticileri, özel sektörleri ve ihracatçılarıdır” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“ABD yönetimi tarafından daha önce duyurulan çelik ve alüminyum gümrük vergileri ile birlikte bugün duyurulan ek vergiler, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırıdır. Türkiye, kendi ticaret politikasını Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun şekilde belirlediği ve uyguladığı gibi, diğer üye ülkelerden de uluslararası kurallara aynı titizlikle riayet etmelerini beklemektedir. Tüm ihracatçılarımız gibi demir çelik ve alüminyum ihracatçılarımızı desteklemeye ve menfaatlerini diğer ülkelerin hukuka aykırı uygulamalarına karşı başta Dünya Ticaret Örgütü olmak üzere, tüm uluslararası platformlarda savunmaya devam edeceğiz. ABD, ülkemiz açısından bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da önemli bir ticaret ortağı olacaktır.” İLGİLİ HABERLER